Google pomoże chronić zagrożone gatunki

| Nauki przyrodnicze
claudiogennari, CC

World Wildlife Fund (WWF) poinformował o otrzymaniu od Google'a grantu w wysokości 5 milionów dolarów. Pieniądze zostały przyznane w ramach rozpoczętego niedawno przez Google'a Global Impact Awards. Program ten ma na celu finansowanie tych organizacji, które używają technologii i nowatorskiego podejścia do rozwiązywania jednych z najpoważniejszych problemów, z jakimi mierzy się ludzkość. Takim problemem jest masakrowanie zagrożonych gatunków przez kłusowników.

WWF

Dzięki grantowi z Google'a WWF chce połączyć drony, technologię tagowania zwierząt oraz znajdujące się na ziemi patrole w jeden system zarządzany przez oprogramowanie analityczne o nazwie Spatial Monitoring and Reporting Tool (SMART). Projekt zakłada wykorzystanie bezprzewodowych samolotów do monitorowania ruchu zagrożonych zwierząt, które zostaną oznaczone specjalnymi urządzaniami. Ponadto drony pilnowałyby szczególnie ważnych miejsc i w przypadku zauważenia podejrzanych osób, które mogą być kłusownikami, alarmowane byłyby naziemne patrole.

WWF informuje, że ostatnie dziesięciolecia pracy nad ratowaniem zagrożonych gatunków, mogą pójść na marne. Bogacący się Azjaci nie mają najmniejszych skrupułów, by zamówić schwytanie czy zabicie zagrożonego zwierzęcia i dostarczenie sobie części jego ciała. Wartość nielegalnego światowego rynku handlu zwierzętami jest oceniana na 7-10 miliardów dolarów rocznie.

Google WWF drony zagrożone gatunki grant