Rosja uznaje Google winnym naruszenia prawa

| Technologia
sxc.hu

Rosyjska Federalna Służba Antymonopolowa uznała, że Google naruszył przepisy antymonopolowe zmuszając producentów smartfonów z systemem Android do instalowania na nich google'owskiego oprogramowania, w tym sklepu Google Play. Śledztwo w sprawie postępowania Google'a rozpoczęło się w lutym, po skardze złożonej przez przedstawicieli rosyjskiej wyszukiwarki Yandex, która rozwija własne aplikacje mobilne i ma własny sklep z oprogramowaniem dla Androida.

Teraz władze uznały, że Google złamał rosyjskie prawo, gdyż w telefonach z Androidem sprzedawanych na terenie Federacji Rosyjskiej wymuszał instalowanie własnych programów. To z kolei utrudniało innym firmom konkurowanie z Google'em. Zgodnie z rosyjskim prawem za zarzucane czyny Google może zostać skazane na zapłacenie grzywny w wysokości do 15% przychodów ze sprzedaży towarów i usług na rynkach, na których doszło do naruszenia przepisów.

Rosyjscy urzędnicy w ciągu 2 najbliższych tygodni opublikują swoją decyzję z pełnym uzasadnieniem oraz żądaniem, by Google zaprzestał nadużywania swojej dominującej pozycji. W dokumencie pojawią się też propozycje dotyczące poprawy konkurencyjności. Mogą to być na przykład żądania, by Google usunął z umów z partnerami punkty zakazujące im instalowania oprogramowania konkurującego z produktami Google'a.

Władze poinformowały też o zakończeniu innego śledztwa, w czasie którego badano doniesienia, jakoby Google był zaangażowany w czyny niedozwolonej konkurencji. W tym przypadku nie znaleziono dowodów na złamanie prawa.

Google prawo antymonopolowe smartfon oprogramowanie