Planeta z trzema słońcami
Zespół astronomów z University of Arizona informuje o odkryciu planety posiadającej trzy słońca. Planeta HD 131399Ab ma najszerszą orbitę ze wszystkich znanych planet w układach składających się z więcej niż jednej gwiazdy.
Wspomniana planeta znajduje się w odległości około 340 lat świetlnych od Ziemi w gwiazdozbiorze Centaura, a jej wiek oceniono na 16 milionów lat, co czyni ją jedną z najmłodszych znanych egzoplanet. Jest też jedną z niewielu, którą udało się bezpośrednio zobrazować. Specjaliści informują, że temperatura na jej powierzchni sięga 580 stopni Celsjusza, a masa samej planety jest czterokrotnie większa od masy Jowisza. HD 131399Ab jest zatem jedną z najchłodniejszych i najmniej masywnych zobrazowanych egzoplanet.
HD 131399Ab to jedna z niewielu egozplanet, którą udało się bezpośrednio zobrazować. Jest też pierwszą o tak dynamicznej konfiguracji - mówi profesor Daniel Apai, szef grupy odpowiedzialnej na University of Arizona za wyszukiwanie planet.
Przez około połowę okresu orbitalnego, który trwa 550 ziemskich lat, z powierzchni planety widać trzy gwiazdy. Dwie z nich, słabiej świecące, wydajś się blisko siebie i zmieniają swoje położenie względem najjaśniejszej z gwiazd. Przez znaczną część roku planety gwiazdy te znajdują się niedaleko siebie i każdego dnia planeta doświadcza trzech zachodów i trzech wschodów. Jako, że planeta jest w ruchu, a każdego dnia wydaje się, że gwiazdy oddalają się od siebie, w pewnym momencie dochodzi do sytuacji, w której wschód jednej jest skorelowany z zachodem drugiej. Wskutek tego przez około 140 ziemskich lat na planecie panuje ciągły dzień - mówi doktorant Kevin Wagner, który odkrył HD 131399Ab.
Planetę zauważono po raz pierwszy za pomocą jednego z najbardziej zaawansowanych instrumentów do odnajdowania tego typu obiektów - SPHERE. Spectro-Polarimetric High-Contrast Exoplanet Research Instrument jest niezwykle czuły na podczerwień, przez co może wykryć sygnatury cieplne młodych planet. Instrument radzi sobie z zaburzeniami powodowanymi przez ziemską atmosferę i potrafi blokować światło gwiazd znalezionych planet. Jest on częścią Very Large Telescope znajdującego się w European Southern Observatory na Cerro Paranal w Chile.
Wstępne obserwacje wskazują, że centralną częścią całego układu jest gwiazda HD131399A o masie o 8% procent większej od masy Słońca. Wokół niej, w odległości około 300 jednostek astronomicznych, krążą dwie pozostałe gwiazdy B i C. Jakby tego było mało B i C wirują wokół siebie, a odległość między nimi jest taka, jak między Słońcem a Saturnem. Planeta HD 131399Ab krąży wokół gwiazdy centralnej po orbicie dwukrotnie dłuższej od orbity Plutona. Naukowcy na razie wstrzymują się z oceną stabilności całego systemu. Konieczne są bowiem dalsze badania. Jeśli planeta byłaby jeszcze dalej od najbardziej masywnej gwiazdy w systemie, zostałaby z niego wyrzucona. Nasze symulacje komputerowe pokazują jednak, że jej orbita może być stabilna. Wystarczy jednak nieznacznie zmienić parametry, a całość bardzo szybko się destabilizuje - mówi Apai.
Komentarze (11)
pogo, 8 lipca 2016, 19:03
Nie wiem czy można nazwać ciągłym dniem sytuację gdy świecą tylko dwie raczej malutkie gwiazdki.
Inna sprawa, że wątpliwe jest jakiekolwiek doświetlenie planety przy tak dużej odległości od gwiazdy centralnej. Gwiazda jest niemal identyczna jak nasze Słońce, no może z 50% jaśniejsza (nie sprawdzałem, zgaduję), a wiadomo jak "jasno" jest na Plutonie.
Gość Astro, 10 lipca 2016, 21:04
Dodam może tylko, że to chyba jakaś mania:
Wydaje mi się, że lepiej jest po polsku, czyli zaobserwować
https://pl.wikipedia.org/wiki/Metody_poszukiwania_planet_pozas%C5%82onecznych#Bezpo.C5.9Brednia_obserwacja
Przy
już nie mam siły…
thikim, 10 lipca 2016, 21:24
Teraz po sondzie to być może wiadomo. To jak jasno jest na Plutonie?
Słońce jak Gwiazda Poranna? Jak Księżyc?
Albo odwracając na jakiej planecie nasze Słońce wygląda jak Księżyc na Ziemi?
Gość Astro, 10 lipca 2016, 21:43
Słońce na Plutonie jest jaśniejsze niż dla nas Księżyc w pełni; widzialna wielkość gwiazdowa Słońca na Plutonie to jakieś -18,7m.
thikim, 10 lipca 2016, 22:07
Hmm, czyli ani super ani tak słabo. Księżyc w pełni jak nie ma chmur potrafi naprawdę nieźle oświetlić Ziemię. Nie że jak w dzień ale widać gdzie się idzie w lesie drogą.
Jak dodać jeszcze te 50 % jaśniej niż jaśniej niż Księżyc w pełni to szału dalej nie ma, ale z trudem dałoby się raczej czytać.
Gość Astro, 11 lipca 2016, 07:55
A skąd niby to "o 50%" jaśniej?
http://news.astronet.pl/index.php/2003/03/12/n3012/
Jeśli posłużyć się np. natężeniem oświetlenia
https://pl.wikipedia.org/wiki/Nat%C4%99%C5%BCenie_o%C5%9Bwietlenia
to czytać chyba da się łatwo. Książka na Plutonie będzie jakieś 250 razy bardziej oświetlona niż owa na Ziemi przez Księżyc w pełni.
thikim, 11 lipca 2016, 08:05
Z postu pod wiadomością.
250 razy bardziej oświetlona? Szczerze mówiąc nic mi to nie mówi poza: dużo
Hmm. To ile razy bardziej Słońce oświetla Ziemię niż Księżyc?
Gość Astro, 11 lipca 2016, 08:11
Zła interpretacja.
Podlinkowałem już wystarczającą porcję wiedzy , ale jeśli pytasz, proszę bardzo:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Obserwowana_wielko%C5%9B%C4%87_gwiazdowa#Przyk.C5.82adowe_obliczenia_.E2.80.93_S.C5.82o.C5.84ce_i_Ksi.C4.99.C5.BCyc
darekp, 11 lipca 2016, 09:22
Bo to chyba jest tak, że ludzie rejestrują wiele spraw wg skali logarytmicznej, a nie liniowej. Tak wyczytałem kiedyś w jakiejś książce popularnonaukowej. Np. gdy podnosimy ciężarek o masie 1 kg, to łatwo zauważymy różnicę między 1 kg a 2 kg. Ale gdy podnosimy 10 kg i 11 kg to odczuwalna różnica będzie prawie niezauważalna. Podobnie podwyżka 500 PLN będzie duża dla kogoś, kto zarabia 1000 PLN i niewielka dla kogoś, kto zarabia kilka/kilkanaście tysięcy.
Temu 250 razy więcej jest znacznie bliżej do światła Księżyca niż do światła słonecznego - 400 000 razy więcej - i przypuszczalnie człowiek na Plutonie odbierze oświetlenie jako "takie jak przy Księżycu w pełni, no może ciutek jaśniej".
BTW Decybele to też skala logarytmiczna, podobna śpiewka;)
Gość Astro, 11 lipca 2016, 09:36
Prawda. Tak widzimy (magnitudo) i tak słyszymy (decybele; zwykły (analogowy ) potencjometr do regulacji głośności musi być logarytmiczny. )
Dzięki temu mamy spory zakres dynamiczny odbieranych bodźców.
thikim, 11 lipca 2016, 09:46
Dziękuję.