Pierwszy 4-gigahercowy CPU Intela

| Technologia
Intel

Przed 10 laty na rynku mikroprocesorów trwała zażarta rywalizacja o to, który z ówczesnych producentów jako pierwszy rozpocznie sprzedaż wyżej taktowanego układu. Nagle w maju 2004 roku Intel zmienił taktykę i ogłosił, że zaprzestaje rozwoju mikroarchitektury NetBurst i nie wyprodukuje kości Tejas i Jayhawk, które miały być taktowane zegarem o częstotliwości 4,0 GHz. Wyścig o gigaherce dobiegł końca. Nie doczekaliśmy się pierwszego czterogigahercowego procesora Intela.

Taktowanie zegara CPU, mimo że nie jest już najważniejszym wyznacznikiem jego wydajności, powoli jednak się zwiększa. W bieżącym roku, dekadę po rezygnacji z planów produkcji Tejas i Jayhawka, Intel ogłosił, że na rynek trafi układ taktowany zegarem o częstotliwości 4,0 GHz. Będzie to układ oparty na architekturze Haswell, wyprodukowany w ramach rodziny „Devil's Canyon”.

Intel ma zamiar rozpocząć sprzedaż następujących CPU „Devil's Canyon”:

1. Core i7-4790K – to czterordzeniowy procesor z Hyper-Threadingiem, taktowany zegarem o częstotliwości 4,0 GHz, który w trybie Turbo Boost będzie pracował z zegarem 4,40 GHz. Wyposażono go w 8 megabajtów pamięci podręcznej i zintegrowany rdzeń graficzny Intel HD Graphics 4600 taktowany zegarem o częstotliwości do 1,25 GHz. TDP procesora wynosi 88 watów.

2. Core i5-4690K – układ czterordzeniowy z 3,5-gigahercowym zegarem i Turbo Boost rzędu 3,90 GHz. Korzysta z 6 megabajtów cache'a, TDP 88W oraz układy graficznego Intel HD Graphics 4600.

Nowy układ Intela nie będzie najwyżej taktowanym procesorem obecnym na rynku. AMD od pewnego czasu sprzedaje kość FX-9590 z zegarem 4,70 GHz.

Haswell Intel procesor CPU Core i7