Honda odzyskuje metale ziem rzadkich

| Technologia

Honda opracowała technologię odzyskiwania metali ziem rzadkich ze zużytych urządzeń. Jeszcze w bieżącym miesiącu ma zostać uruchomiona pierwsza komercyjna linia odzyskująca metale na skalę masową. Dotychczas takie działania prowadzono jedynie eksperymentalnie na niewielką skalę.

Honda będzie pracowała ze zużytymi akumulatorami niklowo-metalowo-wodorowymi (NIMH), które są gromadzone przez jej dealerów na całym świecie. Dotychczas z tego typu urządzeń odzyskiwano jedynie nikiel, które wykorzystywano później do produkcji stali nierdzewnej. Technologia Hondy pozwala na odzyskanie niklu i kobaltu. W wyniku odpowiedniej obróbki uzyskuje się metale o czystości porównywalnej z jakością otrzymywaną podczas tradycyjnego procesu produkcyjnego. Dzięki temu Honda będzie mogła ponownie ich użyć do produkcji akumulatorów i innych urządzeń.

Japońska technologia pozwala na odzyskanie nawet ponad 80% zawartości metali. Może być też wykorzystana do pracy z innymi zużytymi urządzeniami, nie tylko z akumulatorami. Fabryka Hondy będzie stopniowo zwiększała gamę urządzeń, z których będzie odzyskiwała metale.

Honda metale ziem rzadkich recykling akumulator NIMH