Na orbitę Marsa trafił właśnie pojazd Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Kraj dołącza do elitarnego grona
Zjednoczone Emiraty Arabskie właśnie umieściły satelitę Hope na orbicie Marsa. To historyczna misja. Po raz pierwszy bowiem kraj arabski z sukcesem przeprowadził misję międzyplanetarną. ZEA dołączają tym samym do elitarnego klubu krajów, które mają na swoim koncie tego typu wyczyn.
Pierwszym państwem, które umieściło pojazd na orbicie Marsa były Stany Zjednoczone, których Mariner 9 wszedł na orbitę Czerwonej Planety 14 listopada listopada 1971 roku. Niedługo później, 27 listopada 1971 roku na orbicie Marsa znalazł się radziecki Mars 2. USA i ZSRR przez dziesięciolecia były jedynymi krajami, których pojazdy pracowały na orbicie. Dopiero w czerwcu 2003 roku dołączył Mars Express wysłany przez Unię Europejską. Po kolejnych 11 latach, w listopadzie 2013 roku na orbicie znalazł się indyjski Mangalayaan. Teraz do elitarnego klubu dołączyły Zjednoczone Emiraty Arabskie.
USA wciąż pozostają jedynym krajem, który przeprowadził całą zaplanowaną misję włącznie z lądowaniem na Marsie.
Najbardziej boję się wejścia na orbitę, mówiła w czasie startu Hope zastępczyni dyrektora misji i główny jej naukowiec, Sarah Al Amiri.
Hope ma badać marsjańską atmosferę z punktu widzenia niezwykłej eliptycznej orbity, która pozwoli obserwować niemal całą powierzchnię planety. Sonda będzie obiegała Marsa w ciągu 55 godzin i dostarczy pierwszej globalnej mapy pogodowej planety. Zespół Al Amiri ma nadzieje, że dzięki temu poznamy proces powodujący, że Mars traci tlen i wodór.
Zjednoczone Emiraty Arabskie błyskawicznie stanęły do kosmicznego wyścigu. Ledwie 7 lat temu powołano tam krajową agencję kosmiczną i od razu rozpoczęto planowanie misji marsjańskiej. Jednocześnie ZEA zaczęły projektować i budować satelity okołoziemskie. Hope ma pomóc w rozwoju lokalnego przemysłu kosmicznego oraz nauki. Emiraty, wiedząc, że ropa naftowa kiedyś się wyczerpie, stawiają na naukę i technologię jako motory napędowe swojego przyszłego rozwoju.
Pojazd Hope został niemal w całości zbudowany w USA, jednak w misję zaangażowanych jest 75 miejscowych inżynierów i naukowców, którzy zdobędą przy okazji bezcenną wiedzę i doświadczenie.
Jutro możemy być świadkami kolejnej historycznej chwili. Na orbitę Marsa ma wejść chiński pojazd Tianwen-1. W maju od pojazdu odłączy się łazik, który ma wylądować na powierzchni Czerwonej Planety.
Na orbitę Marsa trafi też w bieżącym miesiącu amerykańska misja Mars 2020, a ramach której odbędzie się lądowanie łazika Perseverance. Przywiezie on na Marsa pierwszy śmigłowiec, który ma latać w atmosferze Czerwonej Planety.
Komentarze (11)
cyjanobakteria, 9 lutego 2021, 18:16
Logo PAK to jest żart i to kiepski. Obserwowałem tą farsę w internecie i pamiętam, że z jakiegoś powodu odrzucili bardzo dobre projekty i wybrali koszmarnego gniota. Ktoś musiał posmarować, bo jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze.
Mariusz Błoński, 9 lutego 2021, 20:15
Przestańcie obaj marudzić. Jest logo, to już będzie z górki.
tempik, 9 lutego 2021, 21:49
Z jednej strony trzeba być niepoprawnym megalomanem mając pretensje że Polska nie stoi w jednym rzędzie z USA, Chinami, Rosją. Ale z drugiej strony jak gawiedź słyszy w TV że mamy PAK i inne kosmiczne instytucje obsadzone prezesami,dyrektorami itd. to oczekuje jakiś konkretnych wyników. Ciekawe na czym polega praca dyrekcji w takich placówkach? Przychodzą w poniedziałek do roboty i co dalej? pewnie robią to samo co prezes nieistniejącego lotniska w Baranowie, biorą kasę. To jest kosmos! Nie musimy nigdzie lecieć, mamy go u siebie.
radar, 10 lutego 2021, 00:32
No, albo Ci od "energii jądrowej".
Kalkulator fajny, acz niepełny
Chciałem napisać, że trzeba mieć kasę, ale... skonstatowałem, że jakby tak nie było pińcet plus... to i 23mld rocznie by się znalazło... na premie
Qion, 10 lutego 2021, 11:46
Jak widać nie orientujesz się w działaniach PAK. Prace nad rakietą suborbitalną PERUN rozwijają się pomyślnie :
https://www.urania.edu.pl/wiadomosci/udany-start-rakiety-perun
https://www.space24.pl/polska-komercyjna-rakieta-nad-drawskiem-perun-po-probie-poligonowej-wideo
https://polsa.gov.pl/wydarzenia/13-ostatnie/1348-office-hours-w-cosmic-hub-2
darekp, 10 lutego 2021, 12:23
Ano:
To aż kilometr (niecały) wyżej niż Polacy wchodzą od 40+ lat piechotą. Czyli rzeczywiście jest sukces.
Co prawda ten brakujący kilometr pewnie też daliby bez problemu radę zrobić (z tlenem oczywiście), gdyby góra się wcześniej nie kończyła, ale...
cyjanobakteria, 10 lutego 2021, 13:01
Kolega chyba żartował, ale też mnie ten pułap rozbawił Z drugiej strony jak chcieli po raz pierwszy przetestować konstrukcję, przy niewielkich kosztach, to pułap wystarcza, aby przetestować start i pierwszą fazę lotu. SpaceX zdaje się testuje SN na 10km właśnie.
Co do sondy Hope, którą się lansują w ZEA, to jest to pojazd zbudowany i wystrzelony na zamówienie przez jankesów, którzy także dostarczyli doświadczony personel do przeszkolenia Arabów, więc poza finansowym, wkład ZEA w sukces jest raczej skromny. Przypomina to zamówienie układu elektronicznego przez internet, co w sumie nie jest złe samo w sobie, bo w innych branżach to jest norma. Po prostu nie mają możliwości zbudowania swojego w rozsądnym czasie. Za to będą teraz mogli prowadzić badania.
tempik, 10 lutego 2021, 13:05
Pomyślnie to inkasują dotacje w wysokości 80% jak czytam w linkach, i to jest chyba główny cel projektu. Do tego to projekt komercyjny nie mający nic wspólnego z nauką, więc PAK i tym podobne instytucje stawiają się jedynie w roli regulatora ściągającego haracz od chętnych do zabawy rakietami.
Osiągnięcie celu ekonomicznego też widzę marnie, położenie geograficzne słabe, zasobów własnych paliwa brak, jak tu się wbić w rynek? i czym konkurować?
Zupełnie jak z narodową szczepionką na COVID czy samochodem elektrycznym, za późno, za wolno, a przy dobrych wiatrach zakończenie projektu na jeżdżącym prototypie.
Qion, 10 lutego 2021, 13:12
Gdyby została upuszczona z Jumbojeta z wysokości 10,5 km to zapewne wzniosłaby się wyżej.
Bransonowi się to udało, lecz rakieta była nieco większa:
https://www.bbc.com/news/science-environment-55699262
Może ktoś ambitniejszy byłby w stanie policzyć na jaką wysokość mogłaby się wznieść rakieta Perun, gdyby została upuszczona i wystrzelona z pułapu 10,5 km z prędkością początkową 900 km/h?
ex nihilo, 12 lutego 2021, 05:05
A po cholerę na Marsie? Polska "nauka" katonarodowa do samego Nieba odlatuje:
https://natemat.pl/338209,punkty-przyznawane-za-publikacje-naukowe-promowane-czasopismo-rydzyka
ex nihilo, 17 lutego 2021, 06:05
No i byś stracił, bo pewnie byś nawet nie wiedział, że możesz sobie zagrać:
https://wyborcza.pl/7,75398,26795374,gra-o-papiezu-za-790-tys-zl-mein-przyda-sie-na-polskim.html#s=BoxOpImg9