Koniec IPv4 w Ameryce Północnej

| Technologia

ARIN (American Registry for Internet Numbers) przydzielił ostatnie adresy IPv4. Tym samym w Ameryce Północnej wyczerpano wszystkie IPv4, dostępne są już tylko IPv6. Organizacja ARIN od lat ostrzegała, że IPv4 są na wyczerpaniu i apelowała do północnoamerykańskich przedsiębiorstw i dostawców internetu, by wdrożyli protokół IPv6.

Protokół IPv4 pojawił się w 1981 roku, po raz pierwszy zastosowano go w ARPANET w 1983 roku. W ramach IPv4 do dyspozycji jest około 4,3 miliarda unikatowych numerów IP. Pula ta powoli wyczerpuje się na całym świecie, a w Ameryce Północnej właśnie uległa wyczerpaniu.

Każdy, kto potrzebuje adresu IPv4 wciąż może zwrócić się do ARIN z prośbą o jego przyznanie. Wtedy ARIN musiałaby się zwrócić do ICANN o przyznanie dodatkowej puli adresów. Można też liczyć na to, że adres zostanie oddany przez kogoś, kto już go nie potrzebuje. Przed kilkoma miesiącami ARIN utworzył "listę kolejkową" dla tych, którzy potrzebują kolejnych adresów IPv4. Istnieje też wtórny rynek adresów IPv4. Obecnie za jeden adres trzeba zapłacić średnio 10-12 dolarów.

IPv4 ARIN Ameryka Północna