ISO zagłosuje nad OpenXML

| Technologia

Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna (ISO) zatwierdziła proponowany przez Microsoft format OpenXML jako wstępną propozycję międzynarodowego standardu. Decyzja taka oznacza, że członkowie ISO będą głosowali nad uznaniem propozycji koncernu za standard.

Procedura głosowania potrwa pięć miesięcy. Przewiduje ona, że jeśli OpenXML nie zostanie przyjęty, Microsoft będzie mógł go poprawić i zaproponować po raz kolejny.

Microsoftowy OpenXML to format konkurencyjny wobec Open Document Format (ODF), który jest popierany przez IBM-a, Sun Microsystems i Adobe.

ISO liczy 157 krajów członkowskich. Około 20-30 z nich miało zastrzeżenia co do przyjęcia pod głosowanie OpenXML. Microsoft ma nadzieję, że głosowanie nad przyjęciem nowego formatu zostanie przeprowadzone szybką ścieżką legislacyjną. Jest to jednak mało prawdopodobne, gdyż tylko 6 krajów popiera ten pomysł. Reszta ma większe lub mniejsze zastrzeżenia i chce rozpocząć normalną 5-miesięczną procedurę.

Koncernowi Gatesa bardzo zależy na szybkim zatwierdzeniu OpenXML, gdyż coraz więcej instytucji rządowych na całym świecie wymaga wykorzystywania otwartych standardów. Ich używanie gwarantuje bowiem, że stworzone za ich pomocą dokumenty będą mogły zostać odczytane w przyszłości, nawet wówczas, gdy obecnie wykorzystywane oprogramowanie do ich edycji nie będzie już istniało.

Dopóki OpenXML nie zostanie przyjęty instytucje, które są zobowiązane do korzystania z otwartych standardów będą musiały przesiąść się na oprogramowanie alternatywne wobec programów Microsoftu (np. OpenOffice) lub wykorzystywać specjalne konwertery do zmiany formatów pomiędzy OpenXML a zatwierdzonym jako standard ODF.

ISO Microsoft OpenXML ODF