ORBIS - Google Maps Imperium Romanum

| Humanistyka
Stanford University

Na Uniwersytecie Stanforda powstał niezwykle ciekawy projekt, który w nietypowy sposób łączy nauki humanistyczne z nowoczesną technologią. ORBIS The Stanford Geospatial Netword Model of the Roman World to rodzaj Google Maps Imperium Romanum.

Twórcy ORBISA zrekonstruowali warunki i koszty podróży po imperium. Pod uwagę wzięto główne drogi lądowe, drogi morskie i wody śródlądowe. Mapa uwzględnia warunki podróży w różnych porach roku i różnymi środkami transportu oraz sposobami podróży. Możemy na przykład korzystać z wozu ciągniętego przez woły, podróżować na mule, pieszo, sprawdzić jak wyglądał marsz armii lub szybki marsz nieobciążonego oddziału wojska, jak przemieszczała się karawana wielbłądów, a jak stado zwierząt.

Punktem wyjścia do stworzenia mapy był kształt Imperium i jego sieci drogowej z około 200 roku naszej ery, chociaż uwzględniono też nieco miejscowości i dróg powstałych po tej dacie.

Na mapie ORBIS znajdziemy 751 miejscowości, głównie miast. Jest wśród nich 268 portów. Sieć drogowa składa się z 84 631 kilometrów dróg lądowych oraz 28 272 kilometrów rzek i kanałów, które były wykorzystywane do przemieszczania się.

Oczywiście nie mogło zabraknąć też tras prowadzących przez Morze Śródziemne. W modelu znajdziemy 900 szlaków morskich tworzących 450 par (podróż w obie strony). Ich łączna długość to 180 033 kilometry. Możliwa jest podróż z dwoma różnymi prędkościami, uwzględniono też warunki pogodowe symbolizowane przez wysokość fal.

Twórcy mapy wzięli pod uwagę liczne czynniki, jak chociażby siłę prądu na rzekach, sieć kanałów czy rodzaje łodzi.

Prace nad udoskonaleniem ORBIS ciągle trwają.

Imperium Rzymskie Imperium Romanum Google Maps Orbis Stanford University mapa podróż