Wojna cenowa szkodzi AMD

| Technologia

Rozpoczęta przez Intela wojna cenowa odbija się negatywnie na finansach obu wielkich konkurentów. Wczoraj producent procesorów Pentium i Conroe poinformował, że jego zyski netto za czwarty kwartał, liczone rok do roku, spadły o 57% i nie osiągnęły nawet 900 milionów dolarów.

Gorsze wyniki, niż planowano, zanotowało też AMD. Firma poinformowała, że w drugim kwartale bieżącego roku osiągnęła obroty rzędu 1,22 miliarda dolarów, a zysk netto wyniósł 89 milionów USD. Przedstawiciele koncernu poinformowali, że gorsze wyniki to efekt obniżek cen, do których AMD zostało zmuszone polityką Intela.

Obroty AMD są i tak o 53% lepsze niż osiągnięte w analogicznym okresie ubiegłego roku.
Wpływ na ich poprawę miała przede wszystkim dobra sprzedaż procesorów Opteron, która pomiędzy pierwszym a drugim kwartałem bieżącego roku wzrosła o 26%.

Przedstawiciele AMD uważają, że w trzecim kwartale również nie osiągną takich wyników, jakie planowali. Wojna cenowa wciąż trwa, a intelowski procesor Conroe okazał się wyzwaniem, na które AMD nie jest w stanie odpowiedzieć w bieżącym roku inaczej, jak kolejnymi obniżkami cen.

Intel AMD ceny procesor wojna cenowa