Pierwszy procesor z tranzystorem Tri-Gate
Intel dokonał przełomu na rynku elektroniki, wprowadzając do masowej produkcji technologię Tri-Gate czyli tranzystory o architekturze 3D. Stały się one częścią 22-nanometrowej platformy Ivy Bridge.
Tri-Gate to odejście od tradycyjnej, dwuwymiarowej architektury tranzystora. Naukowcy i inżynierowie po raz kolejny wynaleźli tranzystor, tym razem wykorzystując trzy wymiary. Dzięki temu powstaną nowe niesamowite urządzenia, które zmienią świat, a Prawo Moore'a nadal będzie obowiązywało - powiedział Paul Otellini, prezes Intela.
Tri-Gate pozwala na zmniejszenie poboru energii przy jednoczesnym zwiększeniu wydajności. Intel twierdzi, że w porównaniu z układami 32-nanometrowymi z tradycyjnymi tranzystorami, technologia Tri-Gate i 22-nanometrowy proces produkcyjny zapewniają zwiększenie wydajności układów nawet o 37%.
Intel zapowiadał wykorzystanie trójwymiarowej bramki w miejsce tradycyjnych tranzystorów planarnych już w roku 2006. Koncern mówił, że tranzystory 3D pojawią się wraz z wdrożeniem 32- lub 22-nanometrowego procesu produkcyjnego, ponieważ poniżej granicy 30 nanometrów obecnie wykorzystywane tranzystory o pojedynczej bramce będą charakteryzowały się nieakceptowalnie dużymi stratami mocy.
Tradycyjne tranzystory planarne (płaskie) zostały wynalezione w latach 50. ubiegłego wieku i stanowią podstawowy element układu scalonego. W miarę postępów miniaturyzacji konieczna okazała się zmiana geometrii tranzystora z dwu- na trójwymiarową. Dlatego też rozpoczęto prace nad tranzystorem trójbramkowym. Tego typu tranzystor korzysta z nowatorskiej, trójwymiarowej struktury bramki, przypominającej wzniesienie z pionowymi ścianami, co pozwala przesyłać sygnały elektryczne po górnej powierzchni bramki i wzdłuż obu ścian. W rezultacie trzykrotnie zwiększa się przestrzeń dostępna dla sygnałów elektrycznych - jak po przebudowie jednopasmowej drogi w trójpasmową autostradę - choć tranzystor nie zajmuje więcej miejsca. Dzięki temu tranzystor trójbramkowy jest znacznie wydajniejszy od obecnych planarnych (płaskich) tranzystorów.
Dzisiaj Intel zaprezentował pierwszy procesor Ivy Brigde pracujący na laptopie, serwerze i desktopie.
Komentarze (1)
Alek, 5 maja 2011, 11:22
Stara bajka. Przy każdym przejściu na mniejsze tranzystory pada podobne zdanie na około rok przed premierą. Już miesiąc przed nią jednak wiadomo, że wzrosła wydajność, a pobór energii został z grubsza taki sam. Jednoczesność doprawdy trudno zaobserwować. Mam na myśli main stream.