Intel chce światłowodów
W drugim dniu IDF Intel zaprezentował projekt "Light Peak" zakładający zastąpienie zewnętrznych kabli łączących komputer, monitor, drukarkę i inne urządzenia - światłowodami. Obecnie stosowane kable są ciężkie, trudno się zginają i są krótkie.
David Perlmutter z Intela zauważa, że zwykle długość kabli monitorowych nie może przekroczyć 4 metrów, a np. okablowanie USB 3.0 jest ograniczone do 3 metrów.
Tymczasem światłowody są niezwykle lekkie, bardzo elastyczne, a kich długość może przekroczyć 100 metrów.
Zdaniem Jasona Zillera, który w Intelu odpowiedzialny jest za optyczne systemy wejścia/wyjścia, początkowo światłowodowe kable przesyłałyby w dwie strony dane z prędkością 10 Gb/s, a docelowo można by osiągnąć prędkości rzędu 100 Gb/s.
Teoretycznie takie kable mogą posłużyć do łączenia wielu różnych urządzeń. W samym komputerze możliwe będzie zastosowanie jednego z dwóch rozwiązań - albo pojedynczego huba łączącego różne urządzenia, albo też osobnych portów dla każdego z nich. Co więcej, nowe kable mają przesyłać najróżniejsze dane oraz prąd elektryczny.
W przyszłości możemy doczekać się zatem monitorów korzystających z jednego kabla, którym przesyłane będą, i dane z komputera, i prąd do zasilania. Pozbędziemy się też różnych gniazd dla różnych standardów sygnału.
Zilller informuje, że Intel już rozpoczął współpracę z producentami sprzętu komputerowego, której celem jest stworzenie odpowiednich urządzeń. Koncern prowadzi też rozmowy z organizacjami opracowującymi standardy. Chcemy, by technologia taka stała się standardem dla wszystkich segmentów rynku - mówi Ziller.
Komentarze (9)
waldi888231200, 24 września 2009, 18:58
Oczywista bzdura , bo będzie słychać przydzwiek sieci i inne szumy.
szymarek, 24 września 2009, 19:42
Niby jak mają być przebicia w światłowodzie?
Lepiej niech ktoś mi wytłumaczy jak światłowodami Intel chce przesyłać prąd.
mikroos, 24 września 2009, 19:48
Jak to jak? W centrum energetycznym komputera będzie latarka, a w pozespołach zainstalowane zostaną ogniwa fotowoltaiczne ;D
waldi888231200, 24 września 2009, 20:10
Fala elektromagnetyczna generowana przez kabel zasilający (niewątpliwie miedziany) to również światło (zielone i podczerwone), poza tym wyjście na głośniki zewnętrzne światłowodem??
Kłopotu dużo i obecny zewnętrzny sprzęt do śmietnika?? z drugiej strony jeśli można zaoszczędzić miedz stosując plastik ( zwarcie niemożliwe, podsłuch ograniczony) to znajdzie to zastosowanie w biurowcach, uczelniach , zusie itp.
mikroos, 24 września 2009, 20:12
Kwestia użycia filtra.
Tym lepiej - więcej kasy dla producentów. Przez przypadek podałeś doskonały argument dla Intela i całej branży.
Tolo, 25 września 2009, 12:52
A co za problem żeby światłowód przewodził prąd? dołożą podwójny oplot jak w koncentyku ekran i po kłopoce.
Ja jestem jednak zdania ze to po pierwsze nie ta pora a po drugie nie do końca jeszcze ta technologia.
Światłowody nie przyjęły się jeszcze nawet w sieciach lokalnych a tu ktoś mi chce podłączać myszkę światłowodem.
No właśnie myszkę z tego co wiem to te przewody puki co nie są jeszcze chętne do gięcia się za bardzo. Puki co jestem na nie bo światłowodowa przepustowość jest po prostu puki co przerostem formy nad treścią. Po co komu taki transfer do pendrive`a skoro ani ze strony komputera nie będzie możliwe wysalanie takiej ilości danych ani ze strony pendrive`a odebranie. No i po co konwerter cyfrowy w pendrive za 25 PLN czy klawiaturze za 9.90?
Większość sprzętu jest w odległości <3 metry od komputera a reszta to najczęściej sprzęt sieciowy. Po cholerę ciągnąc światłowody z komputerów do drukarki skoro dobrze działa jako sieciowa a siec setka to jest na nią kilkakrotnie za dużo i tak ? Co innego takie prędkości w samej sieci bo to daje możliwości innego podejścia do przetwarzania danych już na poziomie ze tak powiem filozoficznym. Ale drukarka sieciowa w takiej sieci i tak szybciej nie wydrukuje. Bo tak na prawdę siec gigabitowa to jest już bardzo dużo.
pogo, 25 września 2009, 16:53
od rozpoczęcia prac nad tym do wdrożenia minie sporo czasu... więc może lepiej że już zaczęli nad tym myśleć...
amperion, 25 września 2009, 18:02
Póki co, Tolo, ja ufam tej idei:
mało tego, przez ten sam kabel mogą byś przesyłane dane do wbudowanego huba w monitorze, gdzie np podłączymy sobie mysz USB bądź już na światłowodzie i inne.
A co do podwójnego oplotu myślę że to realne :-)
thibris, 4 października 2009, 12:57
To ja dodam jeno, że mam myszkę i klawiaturę USB plus kabelek S-Video podłączone do drugiego pokoju na kablu 15m i wszystko działa bez najdrobniejszych problemów.