Bezos sprzedaje akcje Amazona i inwestuje w Blue Origin

| Ciekawostki
Blue Origin

Jeff Bezos, założyciel Amazona, sprzedaje akcje wartości miliarda dolarów, a uzyskane pieniądze ma zamiar zainwestować w drugą ze swoich firm, Blue Origin, która działa w przemyśle kosmicznym. Obecnie Bezos jest drugą najbogatszą osobą na świecie. Jego majątek jest wyceniany na 78 miliardów USD.

Podczas 33rd US Space Symposium Bezos powiedział, że każdego roku ma zamiar sprzedawać akcje Amazona o wartości miliarda dolarów i zdobywać w ten sposób środki na inwestycje w Blue Origin.

Przedsiębiorca zdradził też swoje przyszłe plany odnośnie przemysłu kosmicznego. Stwierdził, że zgodnie z nimi w roku 2018 pojazd New Shepard będzie gotowy do przewozu pasażerów. Dotychczas odbyło się pięć udanych startów i lądowań tej rakiety. Blue Origin jeszcze przed SpaceX doprowadziła do udanego startu i lądowania rakiety. Trzeba jednak pamiętać, że rakiety Bezosa wykonują loty suborbitalne, łatwiej jest więc nimi lądować niż Falconami SpaceX.

Podczas konferencji Bezos zaprezentował makietę kapsuły pasażerskiej z sześcioma miejscami i dużymi oknami. Firma ma zamiar sprzedawać bilety osobom chętnym do odbycia lotu na krawędzi przestrzeni kosmicznej.

Blue Origin pracuje też nad rakietą New Glenn. Będzie ona zdolna do lotów na orbicie, zostanie wyposażona w siedem silników BE-4s, ale prace nad jej skonstruowaniem pochłoną 2,5 miliarda dolarów. Jak stwierdził Bezos, Blue Origin chce być dochodowym przedsięwzięciem, które w przyszłości umożliwi milionom ludzi życie i pracę poza Ziemią. Docelowo firma chce obniżyć koszty lotów kosmicznych o 99%.

Jeff Bezos Amazon Blue Origin