Odnaleziono biblijną Dalmanutę?

| Humanistyka
Chris Yunker, CC

U północno-zachodnich wybrzeży Jeziora Tyberiadzkiego (Jeziora Genezaret) odkryto osadę z czasów biblijnych. Archeologowie przypuszczają, że może to być Dalmanuta, miejscowość do której udał się Jezus po cudzie rozmnożenia chleba i ryb. Odkrycia dokonał zespł Kena Darka z brytyjskiego University of Reading.

Miejscowość liczy sobie ponad 2000 lat. Zdobyte dotychczas dowody wskazują, że miasto rozkwitało w starożytności. Szklane naczynie i amfora wskazują na bogactwo, a obciążniki i kamienne kotwice oraz dostęp do plaż umożliwiających lądowanie łodzi - oraz oczywiście łódź z pierwszego wieku - to przedmioty związane z połowem ryb - stwierdził Dark. Uczony odniósł się do słynnej łodzi rybackiej odkrytej w 1986 roku. Teraz wiadomo, że znaleziono ją w pobliżu miasta, w którym mógł przebywać Jezus.
Pozostałości ceramiki oraz dowody archeologiczne wskazują, że miejscowość była zamieszkana przez Żydów i wyznawców politeizmu. Znajdowała się ona w odległości 150 metrów od Magdali, innej znanej starożytnej miejscowości.

Naukowcy prowadzący wykopaliska znaleźli fragmenty ceramiki pochodzące z okresu od II wieku przed Chrystusem do V wieku naszej ery. Można zatem przypuszczać, że nowo odkryta miejscowość przetrwała setki lat. Odkryto też pojedyncze kostki mozaiki (tessera) oraz fragmenty kamiennych naczyń wykorzystywanych przez Żydów podczas rytualnych ablucji.

Najważniejszych odkryć dokonano jednak w pobliskim współczenym mieście Migdal. Archeolodzy zauważyli tam wielką liczbę zabytków archeologicznych, którymi miejscowi ozdabiają swoje ogrody. Rozmowy z mieszkańcami ujawniły, że znaczna ich część pochodzi z miejsca wykopalisk. Są wśród nich fragmenty kolumn, w tym kapitele kolumn korynckich, i pogański ołtarz.

Oczywiście pozostaje pytanie, czy archeolodzy rzeczywiście trafili na Dalmanutę. Miejscowość ta jest wspomniana tylko raz, w Ewangelii Marka (Mk 8,10). Dotychczas nie udało się powiązać jej z żadnym znanym stanowiskiem archeologicznym.

Jezioro Tyberiadzkie Dalmanuta Jezus