Odległy łuk uderzeniowy

| Astronomia/fizyka
NASA

Na najnowszym zdjęciu wykonanym przez Teleskop Kosmiczny Spitzera widać, jak olbrzymi wpływ na otoczenie mają pędzące swobodnie przez galaktykę olbrzymie gwiazdy. Spitzer zaobserwował łuk uderzeniowy tworzony przez oddziaływanie Kappa Cassiopeiae (HD 2905). To nadolbrzym poruszający się z prędkością około 1100 km/s względem sąsiednich gwiazd.

Pole magnetyczne i wiatr gwiazdowy poruszającej się HD2905 wchodzą w interakcję z gazem i pyłem wypełniającymi przestrzeń międzygwiezdną. Gdy mamy do czynienia z wolno poruszającymi się gwiazdami, takimi jak np. Słońce, ich łuk uderzeniowy jest niemal niewidoczny we wszystkich długościach fali. Jednak gdy gwiazda porusza się tak szybko jak Kappa Cassiopeiae, tworzony przez nią łuk uderzeniowy może zostać wykryty przez detektory podczerwieni.

Wyposażony w nie Teleskop Spitzera zaobserwował właśnie łuk HD 2905. Znajduje się on w niewiarygodnej wręcz odległości około 4 lat świetlnych od gwiazdy. To pokazuje, w jak wielkiej odległości odczuwany jest wpływ szybko poruszającego się olbrzyma.

Na powyższym zdjęciu widzimy żywe czerwone kolory łuku uderzeniowego. Zielona barwa pochodzi zaś z policyklicznych węglowodorów aromatycznych znajdujących się w chmurach pyłu pomiędzy Spitzerem a obserwowaną gwiazdą.

Kappa Casiopeiae jest widoczna gołym okiem. Łuk można obserwować tylko w podczerwieni.

Kappa Cassiopeiae HD 2905 łuk uderzeniowy