NSA apeluje do hakerów

| Bezpieczenstwo IT
NSA

W ubiegłym tygodniu podczas hakerskiej konferencji DefCon wystąpił niezwykły gość. Miejsce na scenie zajął, ubrany w dżinsy i podkoszulek, generał Keith Alexander, dyrektor Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) i dowódca US Cyber Command. „Naczelny szpieg USA“ pojawił się przed publicznością, by zachęcać zgromadzonych tam ekspertów do pracy w NSA. W tej sali, właśnie tutaj, zgromadziły się talenty, które są potrzebne narodowi do zapewnienia bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni. Potrzebujemy wielkich talentów. Nie płacimy tyle, co inni, ale fajnie jest z nami pracować - mówił generał.

DefCon to starszy i bardziej nieoficjalny „kuzyn“ znanej konferencji BlackHat. O ile BlackHat to oficjalne zgromadzenie specjalistów ds. bezpieczeństwa, to DefCon porusza mniej oficjalne tematy. Oczywiście znaczną część uczestników stanowią osoby, biorące też udział w BlackHat. Są wśród nich pracownicy wielkich korporacji, niezależni badacze, wojskowi czy pracownicy różnych agend rządowych. Występują zarówno w garniturach, mundurach, jak i w bardzo luźnych strojach. O DefCon mówi się, ze gromadzi hakerską elitę.

Podczas swojego przemówienia Alexander podkreślał rolę, jaką w przeszłości odegrały służby mundurowe. Przypominając o roli takich agencji jak DARPA stwierdził: „To my stworzyliśmy internet. Teraz jesteśmy tymi, którzy chcą, by pozostał on bezpieczny. I myślę, że wy możecie w tym pomóc“.

NSA poważnie myśli o rekrutacji wysokiej klasy specjalistów. I, jak możemy dowiedzieć się z uruchomionej przez nią witryny, ma znacznie większą swobodę rekrutacji niż wiele innych agend rządowych. Pomimo ścisłych reguł bezpieczeństwa, obowiązujących zwykle w tego typu organizacjach, na stronie czytamy: Jeśli masz w życiu kilka, nazwijmy to wpadek, nie przejmuj się.

Generalnie oddźwięk na apel Alexandra był pozytywny. Jednak generał nie wszystkich przekonał. Czasem krąży o was zła opinia. Z mojego punktu widzenia to, co robicie, by znaleźć dziury w naszych systemach jest koniecznością - mówił wojskowy. To przestańcie nas za to aresztować - odpowiedział mu jeden z uczestników.

Keith Alexander NSA DefCon BlackHat haker