Muzeum szuka sponsorów czaszek

| Ciekawostki
Mütter Museum of the College of Physicians of Philadelphia

Uiszczając do 31 grudnia roczną opłatę subskrypcyjną w wysokości 200 dolarów, można zostać sponsorem jednej ze 139 czaszek z Kolekcji Hyrtla w Muzeum Müttera w Filadelfii.

Od ponad 100 lat czaszki są stale wystawiane i przez wibracje wywołane ruchami tysięcy zwiedzających uległy uszkodzeniom. Kuratorka Anna Dhody podkreśla, że naprawdę potrzebują pomocy. Stąd pomysł na akcję "Save Our Skulls" (Ocal nasze czaszki).

Składka zostanie przeznaczona na czyszczenie, naprawę i ponowne osadzenie czaszki. Tabliczka z imieniem i nazwiskiem sponsora trafi na 12 miesięcy w okolice żuchwy, a darczyńca otrzyma zdjęcie eksponatu.

Zbiór czaszek to odpowiedź wiedeńskiego anatoma Josefa Hyrtla na twierdzenia frenologów, którzy utrzymywali, że istnieje związek między kształtem czaszki a zdolnościami umysłowymi/właściwościami psychicznymi i że różne ludzkie rasy są de facto innymi gatunkami. Kolekcjonując głównie czaszki osób białych, Hyrtl zademonstrował stopień ich zróżnicowania - opowiada Dhody. Gdy wskazał na niedokładność wyroków ferowanych przez frenologów, zmuszono go do przejścia na wcześniejszą emeryturę.

Hyrtl włączał do swojej kolekcji także czaszki ukradzione z grobów. Pochodziły one z obszarów rozsianych po dużym obszarze świata, w tym z Egiptu, Bałkanów, Niemiec i dzisiejszych Włoch. Austriak sprzedał zbiór muzeum w 1874 r.

Kolekcja ma dużą wartość historyczną, ale przydaje się także współczesnym naukowcom. Skany czaszek są przechowywane w bazach danych wykorzystywanych do celów medycznych czy podczas projektowania kasków rowerowych.

Kolekcja Hyrtla Muzeum Müttera Josef Hyrtl roczna subskrypcja Save Our Skulls Ocal nasze czaszki