Emisja CO2 mniejsza dzięki LED-om

| Nauki przyrodnicze
Nao, Fujita

Zdaniem firmy analitycznej IHS Markit, dzięki wykorzystaniu LED-ów w 2017 roku do atmosfery trafiło o 570 milionów ton CO2 mniej. Oświetlenie LED jest bardziej energooszczędne niż tradycyjne żarówki oraz świetlówki, zużywa mniej prąd, stąd bierze się zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych wytwarzanych w procesie produkcji prądu na potrzeby oświetlenia. Dzięki zastosowaniu LED-ów światowa emisja dwutlenku węgla uległa zmniejszeniu o 1,5 proc.

Jamie Fox, główny analityk odpowiedzialny za badania rynku oświetleniowego mówi, że przemysł produkujący LED-y bardziej efektywnie niż inne gałęzie przemysłu walczy z globalnym ociepleniem. W przeciwieństwie do przedstawicieli innych gałęzi przemysłu, firmy wytwarzające LED-y mogą z czystym sumieniem powiedzieć, że im więcej produktów sprzedają, tym bardziej pomagają w walce z globalnym ociepleniem.

Jak stwierdza Fox, LED-y używają średnio o 40 proc. mniej energii niż świetlówki i o 80 proc. mniej energii niż żarówki. Analityk uważa, że popularność LED-ów będzie rosła, dzięki czemu możemy spodziewać się dalszego spadku emisji CO2 związanego z potrzebami oświetleniowymi.

W bieżącym roku najwięcej LED-ów sprzedała japońska Nichia (10 proc.), następnie Cree (8 proc.), a na kolejnych miejscach uplasowały się Lumileds, Seoul Semiconductor, MLS, Samsung oraz LG Innotek, do których należało od 4 do 7 procent rynku.

LED dioda oświetlenie CO2 gaz cieplarniany emisja