„Latające” hipopotamy. Wiemy, jak poruszają się jedne z największych zwierząt świata

| Nauki przyrodnicze
Hutchinson JR, Pringle EV. 2024. Footfall patterns and stride parameters of Common hippopotamus (Hippopotamus amphibius) on land. PeerJ 12:e17675 https://doi.org/10.7717/peerj.17675

Hipopotam nilowy (Hippopotamus amphibius) to piąty pod względem masy ssak lądowy na świecie. Cięższe od niego są tylko 3 gatunki słoni oraz nosorożec biały. Średnia masa ciała dorosłego hipopotama to 1500 kilogramów. Naukowców interesuje, jak taka masa i wielkość wpływają na lokomocję zwierzęcia, w porównaniu z innymi masywnymi gatunkami. Wiadomo bowiem, że ssaki o masie powyżej 100 kg generalnie poruszają się wolniej niż lżejsze zwierzęta, a masa powyżej 1000 kg oznacza kolejny spadek prędkości i zmianę sposobu chodzenia.

Na przykład o słoniach wiemy, że zwykle nie poruszają się szybciej niż 25 km/h, a ich wzorzec stawiania stóp jest następujący: lewa tylna, lewa przednia, prawa tylna, prawa przednia. Żyrafy poruszają się galopem, a nie kłusem. Odnośnie największych nosorożców mamy niewiele danych, ale prawdopodobnie nie poruszają się dużo szybciej niż słonie, galopują i w pewnym momencie żadna z czterech kończyn nie dotyka gruntu.

O hipopotamach nilowych wiemy bardzo mało. W dużej mierze dlatego, że to jedne z najbardziej niebezpiecznych zwierząt dla człowieka. Zagadkę biegu hipopotamów postanowili rozwiązać naukowcy z Royal Veterinary College w Londynie. John R. Hutchinson i Emily V. Pringle nagrali 169 fragmentów biegu, na których uwiecznili w sumie 32 zwierzęta. Chcieli sprawdzić, czy hipopotamy poruszają się kłusem przy każdej prędkości i czy istnieje faza biegu, w której nie dotykają ziemi.

Analizując nagrania, naukowcy zauważyli, że hipopotamy z maksymalną prędkością biegają tylko wówczas, gdy są ścigane przez inne hipopotamy, prawdopodobnie w ramach zachowań dominacyjnych. W każdym z analizowanych przypadków zwierzęta zawsze poruszały się kłusem. Natomiast podczas rozwijania największej prędkości zwierzęta znajdowały się całkowicie w powietrzu. Sekwencje, w czasie których nie dotykały ziemi trwały 0,3 s. Zwierzęta nie zmieniały też sekwencji kroków, niezależnie od tego, czy spacerowały, czy biegły. To unikatowe zachowanie wśród największych ssaków.

Badacze zauważyli też, że hipopotamy poruszają się pod wodą w ten sam sposób, co na lądzie. Szybko kłusują po dnie.

„Latające” hipopotamy. Wiemy jak poruszają się jedne z największych zwierząt świata