Lenovo rozbuduje zespół projektowy

| Technologia
Lenovo

Lenovo chce projektować własne układy scalone. Chińska firma ma zamiar skupić się przede wszystkim na chipach dla smartfonów i tabletów. EE Times, powołując się na anonimowe źródło, donosi, że do połowy bieżącego roku Lenovo ma zamiar 10-krotnie powiększyć swój zespół projektowy. Przez ostatnią dekadę liczył on około 10 osób. Teraz szybko ma być rozbudowany do około 100 inżynierów. Już teraz wiadomo, że 40 z nich będzie pracowało w Shenzen, a 60 w Pekinie.

Lenovo używa obecnie układów scalonych innych firm. Partnerami koncernu były MediaTek czy Samsung, a ostatnio w smartfonach Lenovo zagościły intelowskie Atomy. Bogata oferta rynku daje firmie sporą elastyczność, jednak czasem okazuje się, że brak własnych procesorów może być bardzo bolesny. Lenovo przekonało się o tym, gdy Samsung odmówił dostarczania firmie swoich najnowszych procesorów z rodziny Exynos. Decyzja Samsunga nie może dziwić, gdyż Lenovo wyrosło na jego najpoważniejszego konkurenta na chińskim rynku smartfonów.

Od kilku tygodni można zauważyć, że Lenovo skupia wokół siebie doświadczonych ludzi. W lutym do zarządu firmy, w roli "obserwatora" dołączył założyciel i były prezes Yahoo! Jerry Yang, a Tudor Brown, współzałożyciel ARM-a, został jednym dyrektorów.

Specjaliści zwracają jednak uwagę, że 100-osobowy zespół inżynierów będzie prawdopodobnie zbyt mały, by Lenovo mogło liczyć się na rynku projektowania układów scalonych. NIewykluczone zatem, że chodzi nie tyle o próbę podbicia rynku, co o wzmocnienie swojej pozycji przetargowej, poprzez pokazanie firmom produkującym chipy, iż powinny liczyć się z możliwością utraty klienta i pojawienia się konkurenta.

Lenovo projekt układ scalony