Pięć dzieł Heweliusza wpisano na Listę Krajową Programu UNESCO Pamięć Świata

| Humanistyka
Zbiory PAN Biblioteka Gdańska

Na Listę Krajową Programu UNESCO Pamięć Świata wpisano wyjątkową kolekcję pięciu drukowanych traktatów astronomicznych Jana Heweliusza. Jak podkreślono na stronie Pamięć Polski, w jej skład wchodzi pięć unikatowych na światową skalę egzemplarzy: Selenographia i Cometographia – obie z odręczną dedykacją astronoma dla Biblioteki Rady Miasta Gdańska, której spadkobierczynią jest PAN Biblioteka Gdańska, oraz Selenographia, Machinae coelestis pars prior i Machinae coelestis pars posterior z ilustracjami ręcznie kolorowanymi przez samego astronoma. PAN Biblioteka Gdańska jako jedyna na świecie ma komplet drukowanych dzieł gdańskiego astronoma.

Zbiory PAN Biblioteka Gdańska

Dzieła Jana Heweliusza uhonorowane

O wpisaniu tych dzieł na Polską Listę Krajową Programu UNESCO Pamięć Świata poinformowała w poniedziałek (7 czerwca) Marta Pawlik-Flisikowska z PAN Biblioteki Gdańskiej.

Zbiór prac Heweliusza stanowi świadectwo mecenatu oraz przyjaźni z królem Janem III Sobieskim, który w latach 1677-78 często gościł w obserwatorium Heweliusza. Potwierdzeniem bliskich relacji z władcą było zatytułowanie atlasu nieba Firmamentum Sobiescianum (Firmament Sobieskiego).

Wpisanie dzieł Jana Heweliusza na Polską Listę Krajową programu UNESCO Pamięć Świata to dla nas, kustoszów tych dzieł, powód do wielkiej radości i dumy. Nie ukrywamy, że naszym marzeniem jest, aby kolekcja znalazła się na międzynarodowej liście Pamięć Świata UNESCO, na co bez wątpienia zasługuje - powiedziała dyrektorka PAN Biblioteki Gdańskiej dr Anna Walczak.

Podczas pracy Heweliusz posiłkował się księgami ze zbiorów Biblioteki Gdańskiej, a dziś w jej zasobach przechowywana jest pełna kolekcja jego drukowanych dzieł. Niektóre z nich do biblioteki przekazał sam Heweliusz, o czym świadczą jego odręczne dedykacje, a inne trafiły na przykład w formie donacji poczynionych przez gdańskich uczonych i patrycjuszy - zaznaczyła w artykule napisanym dla portalu Gdansk.pl Marta Pawlik-Flisikowska.

Wręczenie certyfikatów obiektom wpisanym na Listę Krajową Programu UNESCO Pamięć Świata w 4. edycji odbędzie się 10 czerwca w Belwederze. Cenne archiwalia będzie można obejrzeć na Wystawie "Pamięć Polski. Lista Krajowa Programu UNESCO Pamięć Świata – 4. edycja".

425-lecie istnienia miejskiej książnicy

Warto przypomnieć, że PAN Biblioteka Gdańska powstała 425 lat temu. Jest drugą najstarszą publiczną biblioteką na obszarze dzisiejszej Polski (po Bibliotece Jagiellońskiej). W jej katalogu inwentarzowym znajduje się ponad milion pozycji, w tym sporo unikatowych. To dorobek 425 lat nieprzerwanego istnienia miejskiej książnicy w mieście Gdańsk, naznaczonego darami majętnych mieszczan, mądrymi zakupami, roztropną polityką miasta oraz troską wielu pokoleń bibliotekarek i bibliotekarzy - napisano na profilu PAN Biblioteki Gdańskiej na Facebooku.

Gdańską książnicę założono w 1596 roku. Początkowo nazywano ją Biblioteką Rady Miasta Gdańska, a następnie Biblioteką Miejską (1817). Dzisiejsza nazwa - Polska Akademia Nauk Biblioteka Gdańska - obowiązuje od 1955 r. Obchody jubileuszu potrwają do czerwca przyszłego roku.

Lista Krajowa Programu UNESCO Pamięć Świata Jan Heweliusz traktaty astronomiczne PAN Biblioteka Gdańska