Zmarł Marvin Minsky, pionier badań nad sztuczną inteligencją

| Technologia
Andreas Schepers, Flickr

Przedwczoraj, 24 stycznia 2016 roku, zmarł Marvin Minsky, pionier badań nad sztuczna inteligencją, założyciel laboratorium sztucznej inteligencji na MIT.

Minsky położył podwaliny pod AI wykazując, że możliwe jest zaimplementowanie komputerowi zdroworozsądkowego myślenia. Już podczas studiów na Uniwersytecie Harvarda Minsky zainteresował się działaniem ludzkiej inteligencji i procesu myślenia. Uważał, że nie ma różnicy pomiędzy tym, jak myślimy my, a jak przetwarzają informacje komputery. Dlatego też od wczesnych lat 50. ubiegłego wieku pracował nad przełożeniem naszych procesów myślowych i psychologicznych na algorytmy komputerowe.
W roku 1959 Minsky i jego kolega John McCarth założyli MIT Artificial Intelligence Project, który z czasem przemianowano na Artificial Intelligence Laboratory. To McCarthy wymyślił termin "sztuczna inteligencja". Prace laboratorium nie ograniczały się wyłącznie do sztucznej inteligencji. To tam narodziła się m.in. idea swobodnej wymiany cyfrowej informacji, co w efekcie doprowadziło do powstania poprzednika internetu, ARPAnetu, i ruchu otwartego oprogramowania.

Minsky interesował się nie tylko sztuczną inteligencją. Zaprojektował i zbudował jedne z pierwszych skanerów oraz mechanicznych rąk z czujnikami dotyku. W 1951 roku zbudował Snarc,  pierwszą w historii maszynę wykorzystującą sieci neuronowe, a w 1956 stworzył pierwszy współogniskowy mikroskop skanujący. Takie urządzenia, ze względu na swoją świetną rozdzielczość i jakoś obrazu są wciąż powszechnie używane w naukach biologicznych.

Minsky nie ograniczał się wyłącznie do nauk ścisłych. Podczas studiów matematycznych studiował tez muzykę i dobrze grał na pianinie.

W 1970 roku Minsky został uhonorowany Nagrodą Turinga, najwyższym wyróżnieniem w naukach informatycznych. Jest też autorem licznych dzieł, które wywarły wpływ na rozwój technologiczny oraz filozofię. Najbardziej znanym z nich jest prawdopodobnie "The Society of Mind". Był także konsultantem podczas kręcenia filmu "2001: Odyseja kosmiczna".

Marvin Minsky urodził się w 1927 roku w Nowym Jorku. Jego ojciec był chirurgiem okulistą, a matka żydowską aktywistką polityczną. W latach 1944-1945 Minsky służył w US Navy. Studiował matematykę na Harvardzie, a w 1954 obronił na Princeton doktorat z matematyki. W 1958 roku został pracownikiem naukowym MIT. Isaac Asimov twierdził, że Minsky to - obok Carla Sagana - jeden z dwóch ludzi bardziej inteligentnych od niego samego.

Przyczyną śmierci Minsky'ego był krwotoczny udar mózgu.

Marvin Minsky sztuczna inteligencja