Jolla zapowiada telefony z MeeGo

| Technologia
Nokia

Firma Jolla zapowiada, że jeszcze w bieżącym zaprezentowane zostaną smartfony z systemem operacyjnym MeeGo. To bazujący na Linuksie system, który był rozwijany przez Nokię. Fińska firma, po podpisaniu umowy na wykorzystanie Windows Phone, zrezygnowała z dalszych prac nad MeeGo.

Jolla została założona w ubiegłym roku przez byłych pracowników Nokii. Część z nich w przeszłości pracowała nad MeeGo.

Jussi Hurmola, dyrektor Jolla, mówi, że prace nad nowym telefonem trwają od roku. Jest kilka faz tworzenia takiego sprzętu. Trzeba zaprojektować urządzenie, rozreklamować je, wyprodukować, stworzyć powiązany z nim ekosystem. Obecnie znajdujemy się w pierwszej fazie. Nie chcemy składać obietnic, których nie będziemy w stanie dotrzymać, ale na razie wygląda na to, że w bieżącym roku pokażemy gotowy produkt - powiedział.

Jolla chce produkować urządzenia pod własną marką oraz pod markami operatorów mobilnych. Firma zapowiada też, że jej system będzie tak bardzo otwarty, jak to tylko możliwe. Stworzony zostanie też własny interfejs, w którym Jolla pokłada olbrzymie nadziej. To właśnie on ma dać firmie przewagę nad konkurencją.

Hurmola poinformował, że Jolla znalazła już pierwszych inwestorów. Firma ma środki na zaprojektowanie telefonu. Jednym z inwestorów jest... Nokia. Fiński koncern prowadzi bowiem program Nokia Bridge, w ramach którego przekazuje swoim byłym pracownikom po kilkadziesiąt tysięcy euro na założenie i rozwijanie własnej firmy. Nokia podkreśla przy tym, że Jolla nie otrzymała w prezencie żadnych patentów związanych z MeeGo. Firma licencjonuje je na zwykłych zasadach.

MeeGo Jolla system operacyjny Nokia