Zmarł "ojciec e-booków"

| Technologia

Zmarł „ojciec e-booków", futurysta Michael Stern Hart. W roku 1971, gdy miał 24 lata, rozpoczął on prace nad Projektem Gutenberg, jednym z pierwszych i wciąż działających projektów bezpłatnego udostępniania dzieł literackich

To, co robił Hart stało się inspiracją dla Linusa Torvaldsa i w dużym stopniu przyczyniło się do powstania ruchu open source.

Project Gutenberg był pierwszą próbą stworzenia cyfrowych książek, e-booków. Teraz na witrynie Project Gutenberg umieszczono wspomnienie o założycielu projektu, w którym czytamy: 4 lipca 1971 roku, zainspirowany bezpłatnie rozdawaną kopią Deklaracji Niepodległości, zdecydował przepisać ją na komputerze i rozesłać do innych użytkowników sieci. W ten sposób rozpoczął projekt digitalizacji literatury, który trwa od 40 lat i stanowi dzieło życia Harta. [...] Michael S. Hart pozostawił po sobie znaczący ślad. Wynalazek e-booków nie jest po prostu technologiczną innowacją czy prekursorem współczesnego świata informacji. E-booki to sposób na nieograniczona bezpłatną dystrybucję literatury. Stanowią one sposób na szerzenie oświaty. Z kolei szerzenie oświaty, idei zawartych w literaturze, przyczynia się do rozwoju.

Obecnie na stronach Project Gutenberg udostępniono ponad 36 000 bezpłatnych e-booków.

Michael Stern Hart Project Gutenberg e-book