Monoobietnica

| Technologia
Microsoft

Microsoft oświadczył, że opensource'owa implementacja technologii .NET, znana jako Project Mono, została udostępniona na licencji Microsoft Community Promise. Oznacza to, że koncern nie będzie egzekwował żadnych praw wynikających z autorstwa Mono. Innymi słowy, technologia ta może być swobodnie i bez najmniejszych obaw wykorzystywana przez wszystkich chętnych, a żadne prawa patentowe do technologii związanych z Mono nie będą egzekwowane.

Koncern z Redmond wydał takie zapewnienie prawdopodobnie w związku ze słowami Richarda Stallmana, jednego z ojców ruchu open source. Stallman skrytykował developerów Debiana i Ubuntu za to, że dołączyli Mono do standardowych instalacji swoich systemów. Stwierdził, że Microsoft może wystąpić przeciwko nim na drogę sądową, gdyż posiada patenty na wykorzystywany w Mono język C#, ma więc prawo do decydowania o polach jego implementacji.

Twórcy Debiana i Ubuntu nie zgodzili się ze Stallmanem. Rejestrowanie patentów jako forma obrony przed pozwami jest normalną praktyką, ale nie oznacza ona, że właściciel patentu ma zamiar sam występować do sądu. Sam fakt istnienia patentu, w sytuacji gdy nie dochodzi do jego naruszenia, nie jest zatem powodem by wykluczyć [Mono - red.] z Ubuntu - stwierdził Scott James Remnant z Rady Technicznej Ubuntu.

Microsoft Project Mono Microsoft Community Promise