Microsoft i Yahoo! doszły do porozumienia?

| Technologia
Yahoo!

W Sieci pojawiły się pogłoski, jakoby Microsoft i Yahoo! doszły do porozumienia w sprawie współpracy. Anonimowe źródła informują, że w najbliższym czasie powinno dojść do formalnego podpisania umów.

Współpraca miałaby polegać na przejęciu przez Microsoft wyszukiwarki Yahoo!. Microsoft zapłaciłby za to 3 miliardy dolarów, a obie firmy przez kilkanaście lat dzieliłyby się zyskami z wyszukiwarki. Z kolei Yahoo! zajmowałoby się sprzedażą najdroższych reklam w serwisach Microsoftu i Yahoo!. Zyski z tej działalności również byłyby dzielone.

To już kolejne pogłoski o bliskim połączeniu sił przez Microsoft i Yahoo!, ale tym razem wydają się bardziej prawdopodobne niż wcześniej. Przed kilkoma tygodniami zadebiutowała bowiem microsoftowa wyszukiwarka Bing, która zbiera pozytywne recenzje i zdobywa coraz więcej rynku. Obecnie Bing bardziej zagraża pozycji Yahoo! niż Google'a, dlatego też Yahoo! ma być może ostatnią szansę na zawarcie korzystnej umowy z Microsoftem. Jeśli bowiem Bing zdobędzie w przyszłości kilka procent rynku kosztem Yahoo!, to pozycja negocjacyjna Yahoo! wyraźnie osłabnie. Pomiędzy majem a czerwcem Yahoo! straciło na rynku wyszukiwarek 0,5% udziałów, a w tym czasie Microsoft zyskał 0,4%.

Jednak nie wszyscy analitycy zgadzają się z opinią, iż Bing może zagrozić Yahoo. Część z nich twierdzi, że tak naprawdę obie firmy - Microsoft i Yahoo! - potrzebują siebie nawzajem. Razem mają około 30% rynku, więc dopiero po połączeniu sił mogą myśleć o rzuceniu wyzwania Google'owi z jego 65-procentowymi udziałami.

Microsoft Yahoo!