Stacja kosmiczna zyska komercyjny moduł mieszkalny. Niska orbita udostępniona prywatnie
W czerwcu ubiegłego roku NASA obiecała, że otworzy Międzynarodową Stację Kosmiczną dla turystyki i innych przedsięwzięć komercyjnych. Teraz Agencja wybrała firmę Axiom Space z Houston, która wybuduje co najmniej jeden dodatkowy moduł mieszkalny dla ISS.
Dotychczas NASA zakazywała komercyjnego wykorzystywania Stacji Kosmicznej i zabraniała astronautom przeprowadzania komercyjnych badań. Jednak w ostatnim czasie opracowano pięciopunktowy plan otwarcia MSK dla przedsięwzięć komercyjnych.
Zmieniamy sposób, w jaki NASA współpracuje z przemysłem. Będzie to korzystne dla światowej gospodarki oraz rozwoju zaawansowanych metod eksploracji kosmosu. Rozpoczynamy współpracę podobną do tej, w wyniku której amerykańscy kosmonauci będą mogli startować na Stację z amerykańskiej ziemi za pomocą amerykańskich rakiet, oświadczył szef NASA, Jim Bridenstine.
Plan udostępnienia Międzynarodowej Stacji Kosmicznej zakłada też udostępnienie zarówno zasobów stacji jak i samej załogi na potrzebny komercyjne, pozwolenie na prywatne misje z astronautami czy zachęcanie do korzystania ze Stacji i jej zasobów.
Co więcej, NASA współpracuje też z różnymi przedsiębiorstwami w celu stworzenia komercyjnego huba na niskiej orbicie okołoziemskiej. Niewykluczone, że w jakimś stopniu kontrola nad niską orbitą zostanie przekazana w prywatne ręce. Taki hub miałby służyć przede wszystkim działaniom komercyjnym.
Komentarze (10)
Gość kremien, 29 stycznia 2020, 20:22
Też popieram kosmiczną turystykę jako źródło finansowania. Niepokoi mnie jednak ten trend:
Bo się panoszą te firmy ze swoimi Starlinkami nie pytając reszty świata o zdanie. Do tego dochodzi US Space Force, który za parę lat będzie bronił wielkiego bilboardu "Coca Cola" w kosmosie...
cyjanobakteria, 29 stycznia 2020, 21:26
Widziałem niedawno pociąg satelitów starlinka na video i jestem dosłownie w szoku. To było kilkadziesiąt satelitów i powiedzmy, że zjawisko ciekawie wyglądało, ale SpaceX ma łącznie pozwoleń na wystrzelenie ponad 40 tysięcy satelitów, nie wspominając o innych firmach jak Google i Amazon. Tylko w tym roku chcą wynieść kilka tysięcy.
Mariusz Błoński, 29 stycznia 2020, 22:24
Lagi na KW to kwestia tylko i włącznie baaardzo mocno przestarzałego kodu. Tutaj wszystko jest do wymiany. Ale na wymianę nas nie stać Ale coś w tym kierunku mocno myślimy.
Gość kremien, 30 stycznia 2020, 06:18
Nawet nie o to chodzi. Oni raczej chcą wykorzystać przewagę technologiczną i szybciutko zapełnić orbity i poblokować pasma, aby mieć monopol i wyeliminować konkurencję z branży kosmicznej. USA będzie zarabiać i zarządzać na internecie, turystyce, a inni dalej będą musieli rządowo wspierać programy kosmiczne. To tak jak z Windowsem, albo instytucja IEEE - oni będą wyznaczać "standardy". A nauka? cóż to są mądrzy ludzie i będą sobie musieli jakoś poradzić. Na tą chwilę są na to pewne sposoby, ale z czasem może być gorzej..
Statystyczny Smith ma 1Gb łącze światłowodowe i go niewiele Starlink obchodzi. Ta technika ma wielki potencjał w telekomunikacji, szczególnie w miejscach, gdzie ludzie mają ograniczony dostęp do sieci, lub wogóle, a to może (stety lub nie - to się dopiero okaże) zrewolucjonizować świat. Nam jest się łatwo wypowiadać ze swoimi 100mb łączami kablowymi, są ludzie, którzy nie mają takich luksusów, a sieci komórkowe/wifi też mają swoje wady i zalety.
Krzychoo, 31 stycznia 2020, 16:31
No pewien postęp jest. W 10tys miasteczku w Szkocji światło dostępne jest już od kilku lat. a 17Mb w okolicznych wioskach. Podróżując raz w poprzek Szwecji miałem 4G całą drogę (wideo rozmowa bez zacinania)
Gość kremien, 31 stycznia 2020, 17:56
Cóż zrobić, jaka "karma" taki internet
Poza tym to chyba nie ma już większego związku z tematem...
Gość kremien, 31 stycznia 2020, 18:13
Jakieś konkretne argumenty masz na myśli? Na pewno są też pozytywne aspekty i z tego co mi wiadomo są całkiem spore
Gość kremien, 31 stycznia 2020, 18:49
To prawda. W sumie to argumenty za i przeciw można bez końca wyliczać. Faktem jest, że to się już dzieje naprawdę i niedługo prawdopodobnie będzie się można tylko z tym faktem dokonanym pogodzić, albo frustrować po cichu u siebie w domu...
Akurat SpaceX to najmniejszy problem, bo oni naprawdę współpracują z astronomami, żeby te problemy rozwiązać. Śledziłem też ten temat i wydaje mi się, że są pewne sposoby na polepszenie sytuacji. To, co mi się w głowie nie mieści to to, że konkurencja dostała też zezwolenia, a ich konstelacje mogą być znacznie jaśniejsze i mają potencjał być dużo poważniejszym problemem dla astronomów... Nie mówiąc o zabetonowaniu monopolu na usługi kosmiczne na następne lata.
Ehh, marzyło mi się zawsze, że w kosmos ludzkość wyjdzie jako jedna rasa. Zamiast iść do przodu to dubluje się technologie, chowa przed innymi i blokuje konkurencję. Niestety dobrze się to nie zapowiada. Najgorsze, że Space Force powstało i robi się już "na legalu" testy zestrzeliwań satelitów, a to już jest bardzo niebezpieczny precedens, bo nie trzeba będzie się już nawet czaić przecież. A inni też będą chcieli...
Gość kremien, 31 stycznia 2020, 19:17
Astro może mi się tylko wydaje, ale odczuwam, jakbyś próbował (nie tylko Ty zresztą) udowodnić komuś, że Twoja racja jest lepsza i inni się mylą, lub narzucić innym swoje zdanie. Mało argumentów, a dużo krytyki. Nie obraź się, ale nie będę kontynuował już tego tematu.
Szczerze mówiąc to chyba jednak się wycofuję całkowicie z tego forum, bo większość dyskusji tutaj to nie w moim stylu. Mam wrażenie, że zbyt mało niektórzy tutaj szanują innych ludzi i ich zdanie. Myślę, że trochę onetowski poziom zaczął tu panować, ale to moja prywatna opinia i nic nikomu do tego.
cyjanobakteria, 31 stycznia 2020, 19:40
Syndrom Kesslera to jedno. Zabawnie by było, gdyby okazało się, że astronomowie późno wykryli asteroidę na kursie kolizyjnym, bo badania były zakłócane przez Starlink
Na pewno widziałeś zdjęcie opisane w poniższym artykule:
https://www.skyandtelescope.com/astronomy-news/starlink-satellites-astronomy/
Tutaj, są symulacje, jak konstelacja Starlink może wyglądać po wystrzeleniu zaplanowanych satelitów:
http://www.deepskywatch.com/Articles/Starlink-sky-simulation.html