Asteroidy na celowniku NASA

| Astronomia/fizyka
NASA/Lockheed Martin

NASA zawęziła do 3 liczbę potencjalnych asteroid do przechwycenia. Podczas konferencji w San Diego przedstawiciele agencji poinformowali, że asteroida, która zostanie przechwycona, będzie miała od 7 do 10 metrów średnicy. Myślimy o dwóch-trzech asteroidach, które dokładnie scharakteryzujemy w przyszłym roku i jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to będą one naszymi kandydatami do przechwycenia - powiedział Paul Chodas, wyższy rangą naukowiec w NASA Near-Earth Object Program Office.

Agencja ma zamiar najpierw wysłać pojazd, który przechwyci asteroidę i przyciągnie ją na orbitę Księżyca. Następnie zostanie wysłana misja załogowa, która pobierze próbki. Ludzie polecą na pokładzie pojazdu Orion, a w przestrzeń kosmiczną będzie on wyniesiony za pomocą systemu SLS (Space Launch System).

Przechwycenie asteroidy i misja załogowa mają spełnić kilka zadań. Nie chodzi bowiem tylko i wyłącznie o zbadanie kawałka kosmicznej skały. Program ma przyczynić się do budowy systemu obrony Ziemi przed niebezpiecznymi asteroidami, ma sprawdzić możliwości NASA w dziedzinie eksploracji dalekich obszarów Układu Słonecznego oraz ma być ważnym krokiem w kierunku załogowej wyprawy na Marsa.

Bill Gerstenmaier, odpowiedzialny w NASA za Human Exploration and Operations Directorate, stwierdził: jeśli pomyślimy sobie o przechwyceniu obiektu w przestrzeni kosmicznej, manipulowaniu nim, przesłaniu go do wyznaczonego miejsca, gdzie moglibyśmy wielokrotnie go odwiedzać, jeśli pomyślimy o tym, że pozwolilibyśmy latać tam prywatnym firmom, to jest to bardzo pociągająca wizja.

Misja ma rozpocząć się pomiędzy rokiem 2017 a 2019.

W oczekiwaniu na jej start możemy obejrzeć dwa filmy przygotowane przez NASA. Pierwszy to przegląd prac prowadzonych przez NASA w celu realizacji zadania, drugi jest animacją prezentującą załogową misję na asteroidę.

 

 

NASA asteroida Orion SLS