Jak wykorzystać prezent od wywiadu?

| Astronomia/fizyka
NASA/JPL

NASA zastanawia się, jak  najlepiej wykorzystać dwa teleskopy szpiegowskie, przekazane agencji w ubiegłym roku przez US National Reconnaissance Office (NRO). Teleskopy nigdy nie były używane i znajdują się w Rochester w stanie Nowy Jork. To urządzenia klasy Hubble'a. Ich lustra mają średnicę 2,4 metra i charakteryzują się 100-krotnie większym polem widzenia. Są przy tym mniejsze od słynnego teleskopu.

Niezwykły prezent poruszył w ubiegłym roku społeczność naukową. Nieczęsto zdarza się, by agencje wywiadowcze przekazywały swój sprzęt do użytku cywilnego. A rozdawanie urządzeń klasy Teleskopu Hubble'a to ewenement na światową skalę.

Przedstawiciele NRO nie wyjaśnili, dlaczego postanowili pozbyć się teleskopów.  Rzecznik prasowa agencji szpiegowskiej, Loretta DeSio stwierdziła: Sprzęt jest mniej więcej tej samej wielkości co Hubble, ale wykorzystuje nowocześniejsze, znacznie lżejsze lustro i nowocześniejszą technologię. Niektóre urządzenia zostały z nich usunięte. Nie chciała jednak zdradzić, jakie były to urządzenia. Poinformowała jedynie, że oba teleskopy zostały zbudowane na przełomie obecnego i poprzedniego wieku. Specjaliści, którzy mają wiedzę na temat urządzeń wykorzystywanych przez agencje szpiegowskie zapewniają, że optyka teleskopów stoi na najwyższym światowym poziomie. Astrofizyk z Princeton University, David Sprengel, mówi, że teleskopy szpiegowskie są np. wyposażone w drugie lustro, które pozwala na lepsze skupienie obrazu z wybranego obszaru.

Teleskopy muszą zostać wyposażone w dodatkowe urządzenia, takie jak np. kamery. NASA musi też określić ich przenaczenie i stworzyć odpowiednie pozycje w budżecie na potrzeby ich misji.

Wiadomo, że urządzenia nie zostaną wykorzystane do fotografowania powierzchni Ziemi. Nie chcemy, by posądzono NASA, że jest agencją szpiegowską - powiedział George Fletcher z Marshall Space Flight Centre.

Od wczoraj trwa dwudniowa narada, w czasie której specjaliści zastanawiają się nad jak najlepszym wykorzystaniem nowych urządzeń. Chcemy czegoś więcej niż stwierdzenia 'OK, mamy kosmiczny teleskop, skierujmy go na gwiazdy' - dodaje Fletcher.

Początkowo pojawił się pomysł, by jeden z teleskopów wykorzystać do badania ciemnej energii. Postanowiono jednak rozważyć też inne możliwości. Podczas dwudniowej burzy mózgów zostanie przedstawionych 33 propozycji. Wśród nich znalazał się pomysł wysłania jednego z teleskopów na orbitę Marsa. Miałby tam albo wykonywać fotografie powierzchni Czerwonej Planety, albo też posłużyć do badania przestrzeni kosmicznej z innego punktu, niż robią to obecnie używane teleskopy. Inne propozycje zakładają wykorzystanie telekopów do poszukiwania egzoplanet, obserwacji kosmosu w ultrafiolecie czy wykonanie dokładnej mapy asteroid i innych obiektów krążących wokół Ziemi.

Szczegółowy raport z obrad zostanie opublikowany w maju.

NASA teleskop Teleskop Hubble'a National Recoinnassance Office propozycje