Jak wykorzystać prezent od wywiadu?
NASA zastanawia się, jak najlepiej wykorzystać dwa teleskopy szpiegowskie, przekazane agencji w ubiegłym roku przez US National Reconnaissance Office (NRO). Teleskopy nigdy nie były używane i znajdują się w Rochester w stanie Nowy Jork. To urządzenia klasy Hubble'a. Ich lustra mają średnicę 2,4 metra i charakteryzują się 100-krotnie większym polem widzenia. Są przy tym mniejsze od słynnego teleskopu.
Niezwykły prezent poruszył w ubiegłym roku społeczność naukową. Nieczęsto zdarza się, by agencje wywiadowcze przekazywały swój sprzęt do użytku cywilnego. A rozdawanie urządzeń klasy Teleskopu Hubble'a to ewenement na światową skalę.
Przedstawiciele NRO nie wyjaśnili, dlaczego postanowili pozbyć się teleskopów. Rzecznik prasowa agencji szpiegowskiej, Loretta DeSio stwierdziła: Sprzęt jest mniej więcej tej samej wielkości co Hubble, ale wykorzystuje nowocześniejsze, znacznie lżejsze lustro i nowocześniejszą technologię. Niektóre urządzenia zostały z nich usunięte. Nie chciała jednak zdradzić, jakie były to urządzenia. Poinformowała jedynie, że oba teleskopy zostały zbudowane na przełomie obecnego i poprzedniego wieku. Specjaliści, którzy mają wiedzę na temat urządzeń wykorzystywanych przez agencje szpiegowskie zapewniają, że optyka teleskopów stoi na najwyższym światowym poziomie. Astrofizyk z Princeton University, David Sprengel, mówi, że teleskopy szpiegowskie są np. wyposażone w drugie lustro, które pozwala na lepsze skupienie obrazu z wybranego obszaru.
Teleskopy muszą zostać wyposażone w dodatkowe urządzenia, takie jak np. kamery. NASA musi też określić ich przenaczenie i stworzyć odpowiednie pozycje w budżecie na potrzeby ich misji.
Wiadomo, że urządzenia nie zostaną wykorzystane do fotografowania powierzchni Ziemi. Nie chcemy, by posądzono NASA, że jest agencją szpiegowską - powiedział George Fletcher z Marshall Space Flight Centre.
Od wczoraj trwa dwudniowa narada, w czasie której specjaliści zastanawiają się nad jak najlepszym wykorzystaniem nowych urządzeń. Chcemy czegoś więcej niż stwierdzenia 'OK, mamy kosmiczny teleskop, skierujmy go na gwiazdy' - dodaje Fletcher.
Początkowo pojawił się pomysł, by jeden z teleskopów wykorzystać do badania ciemnej energii. Postanowiono jednak rozważyć też inne możliwości. Podczas dwudniowej burzy mózgów zostanie przedstawionych 33 propozycji. Wśród nich znalazał się pomysł wysłania jednego z teleskopów na orbitę Marsa. Miałby tam albo wykonywać fotografie powierzchni Czerwonej Planety, albo też posłużyć do badania przestrzeni kosmicznej z innego punktu, niż robią to obecnie używane teleskopy. Inne propozycje zakładają wykorzystanie telekopów do poszukiwania egzoplanet, obserwacji kosmosu w ultrafiolecie czy wykonanie dokładnej mapy asteroid i innych obiektów krążących wokół Ziemi.
Szczegółowy raport z obrad zostanie opublikowany w maju.
Komentarze (7)
tommy2804, 6 lutego 2013, 18:49
Świetna wiadomość. Może teraz badania kosmosu ulegną przyspieszeniu. No i zostanie rozwiązany problem starzejącego się Huble'a i jego opóźniajacego się następcy - teleskopu Jamesa Webba (JWST).
Osobiście zaprzągłbym oba "nabytki" do szerokiego spektrum prac z naciskiem na poszukiwanie pozasłonecznych planet wielkości Ziemi. Poza tym oba znajdujące się na różnych orbitach mogłyby symulować znacznie większy teleskop, a co za tym idzie zajrzelibyśmy dalej i dostrzeglibyśmy mniejsze obiekty.
Queress, 7 lutego 2013, 08:22
Niezły prezent. Moim zdaniem agencje powinny bardziej interesować się rozwojem nauki i częściej przekazywać takie "podarunki", rozwój technologii jakby nie patrzeć na pewno przyczyni się i do rozwoju tych właśnie agencji. Rozwój jest na wagę złota, albo i więcej.
Mam tylko nadzieję, że teleskopy będą dobrze wykorzystane, na coś, czego do tej pory (bez takiego sprzętu) badanie było niemożliwe lub przynajmniej bardzo trudne. Trzymam kciuki i liczę na to, że teleskopy przydadzą się w skali większej niż nawet przewidywano
gimzik88, 7 lutego 2013, 13:43
Tylko jak zwykle, w naszych dzisiejszych realiach, na przeszkodzie może stanąć jeden "tyci tyci" problem. Pieniądze!!! Nauka zwalnia tempo w porównaniu do poprzednich lat, bo łatwiej ograniczyć finansowanie badań niż powalczyć z nieudolnością i darmozjadztwem molocha, jakim jest administracja. JWST odłożony w czasie z powodu ograniczonego finansowania, Projekt ORION to samo oraz wycofanie ze służby promów kosmicznych czy odłożenie w czasie eksploracji Księżyca i Marsa... wymieniać można bardzo wiele..
Mariusz Błoński, 7 lutego 2013, 13:54
Wszystko zgodnie z życzeniami obywateli. Obywatele chcą mieć więcej socjalu, to skądś te pieniądze trzeba wziąć. A akurat nauka to propagandowo mało nośny temat, więc łatwo obciąć.
radar, 11 lutego 2013, 08:40
Żaden z Was nie zwrócił uwagi na to skąd (za jakie pieniądze) oni wzięli 2 teleskopy wielkości hubble'a oraz czym teraz dysponują skoro oddają "złom" naukowcom ?
mjmartino, 11 lutego 2013, 10:21
Za pewne już krążą od jakiegoś czasu dwa nowe jeszcze bardziej czulsze urządzenia które nas szpiegują O których się dowiemy za 15 lat
Tolo, 12 lutego 2013, 21:44
Jak dwa oddają to 10 takich wysłali