Wkrótce rozpocznie 5000 dzień na Marsie. A miał pracować tylko 90 dni

| Astronomia/fizyka
NASA

W najbliższą niedzielę łazik Opportunity po raz 5000 doświadczy wschodu Słońca na Marsie. Marsjańska doba, zwana 'sol', trwa o 40 minut dłużej niż doba na Ziemi. Opportunity trafił na Czerwoną Planetę 25 stycznia 2004 roku, a jego misja miała trwać zaledwie 90 dób.

Pięć tysięcy dób po tym, jak rozpoczęliśmy planowaną na 90 dób misję, ten zadziwiający łazik nie przestaje zdradzać nam tajemnic Marsa, mówi John Callas, odpowiedzialny w NASA za misję Opportunity.

Misja łazika miała trwać 90 soli, gdyż NASA nie spodziewała się, że urządzenie przetrwa marsjańską zimę. Okazało się, że Opportunity poradził sobie podczas ośmiu zim, podczas których pracuje, pomimo tego, iż otrzymuje minimalną ilość energii ze Słońca.

Opportunity znajduje się obecnie na wewnętrznym zboczu zachodniej krawędzi Krateru Endeavour. Dotychczas łazik pokonał 45 kilometrów i znajduje się w 1/3 drogi wzdłuż zbocza. Jedzie w kierunku płytkiego kanału nazwanego Perseverance Valley. Dotychczas Opportunity przesłał na Ziemię około 225 000 zdjęć. Wszystkie zostały upublicznione.

Dotychczas łazik osiągnął wiele kamieni milowych, a to jest jeden z nich. Jednak od liczb ważniejsze są dokonane przez niego odkrycia, stwierdza Callas.

O łaziku stało się głośno kilka miesięcy po wylądowaniu, gdy dostarczył dowodów, iż w przeszłości na Marsie płynęła woda. Od tamtej pory łazik eksploruje coraz głębsze kratery na Marsie. Do Krateru Endeavour dotarł w 2011 roku. Teraz spróbuje odkryć proces, w wyniku którego powstał Perseverance Valley.

Opportunity łazik Mars sol