Oracle zdradził tajemnice finansowe Google'a

| Ciekawostki
sxc.hu

Prawniczka Oracle'a Annette Hurst zdradziła przed sądem dane finansowe dotyczące Androida. Przedstawiciele Google'a mają teraz pretensje o ujawnienie poufnych danych. Wspomniane informacje zostały udostępnione prawnikom Oracle'a w związku ze sporem, jaki firma ta toczy z Google'em. Wyszukiwarkowy koncern uważa, że teraz, gdy zostały one ujawnione, mogą zaszkodzić firmie.

Z danych przekazanych przez Hurst dowiadujemy się, że od roku 2008 przychody z Androida wyniosły 31 miliardów USD, a dochód zamknął się kwotą 22 miliardów. W 2014 roku Google zapłacił Apple'owi 1 miliard dolarów za to, że wyszukiwarka Google'a była domyślną wyszukiwarką w przeglądarce Safari. Od niedawna w Siri i aplikacji Spotlight domyślną wyszukiwarką jest Microsoftowy Bing, jednak za utrzymanie pozycji w Safari Google słono zapłacił.

Dotychczas kwestie finansowe związane z Androidem były trzymane przez Google'a w tajemnicy. Także Apple nie ujawniał, ile otrzymuje od Google'a z umowę dotyczącą Safari. Informacje te trafiły do rąk prawników Oracle'a z zastrzeżeniem, że są ściśle tajne i tylko prawnicy mogą się z nimi zapoznać. Oracle nie powinien ujawniać przed sądem delikatnych niepublicznych informacji dotyczących finansów związanych z Androidem - oświadczyli przedstawiciele Google'a. Ich ujawnienie może mieć negatywny wpływ na biznes Google'a - dodali. Wyszukiwarkowy koncern obawia się teraz, że trudniej będzie mu negocjować kolejne umowy, gdyż producenci przeglądarek mogą domagać się, by płacił im on kwoty odpowiadające tym, jakie płaci Apple'owi.

Google zarabia na Androidzie na trzy sposoby. Po pierwsze od każdej płatnej aplikacji zakupionej w Google Play koncern zatrzymuje sobie 30% wpływów, po drugie - licencjonuje producentom smartfonów takie aplikacje jak YouTube, Google Search, Gmail czy Google Play Store, po trzecie w końcu, zarabia na reklamach.

Spór sądowy pomiędzy Oracle'em a Google'em dotyczy wykorzystywania w Androidzie części kodu Javy. Oracle twierdzi, że Google narusza patenty i domaga się ponad miliard dolarów odszkodowania. Sprawa ciągnie się już pięć lat.

Oracle Google Android sąd