NASA opóźni misję Oriona

| Astronomia/fizyka
Lockheed Martin

NASA informuje, że pierwsza załogowa misja kapsuły Orion zostanie prawdopodobnie opóźniona o dwa lata. Pojawiły się bowiem problemy finansowe oraz techniczne. Jeśli Agencji nie uda się ich szybko pokonać, to Orion z ludźmi na pokładzie poleci w przestrzeń kosmiczną dopiero w 2023 roku.

Dotychczas NASA zapowiadała, że pierwszy załogowy lot Oriona odbędzie się w sierpniu 2021 roku. Teraz Agencja oświadczyła, że bardziej prawdopodobną datą jest kwiecień 2023 roku.

Dowiedzieliśmy się też, że pomiędzy październikiem 2015 a kwietniem 2023 NASA wyda dodatkowe 6,77 miliarda USD na dwie kolejne kapsuły, które są już budowane. Dotychczas rozwój Oriona pochłonął 4,7 miliarda USD. Jednocześnie poinformowano, że bezzałogowe testy kapsuły będą odbywały się zgodnie z planem i w grudniu 2018 roku Orion zostanie wyniesiony w przestrzeń kosmiczną przez  rakietę Space Launch System (SLS), której budowa ma pochłonąć kolejne 7 miliardów dolarów.

Na razie NASA nie podała żadnych szacunków dotyczących kosztów kolejnych, po pierwszym teście załogowym, lotów Oriona. W latach 2005-2010 wydano 9 miliardów dolarów na wcześniejszy projekt załogowych lotów kosmicznych o nazwie Constellation. Program ten został zlikwidowany przez administrację prezydenta Obamy. W jego ramach powstała jednak wcześniejsza wersja Oriona, która kosztowała 5,8 miliarda USD.

Orion NASA lot załogowy