Orion zdał kolejny test. Tym razem wpływu wibracji na ludzi

| Astronomia/fizyka
NASA

W laboratorium Johnson Space Center w Houston przeprowadzono pierwszy symulowany test warunków, w jaki astronauci przebywający na pokładzie Oriona będą podróżowali podczas wynoszenia kapsuły w przestrzeń kosmiczną. Symulowano wibracje, jakie będą odczuwali ludzie w Orionie umocowanym do Space Launch System. Eksperci oceniali, jak w takich warunkach człowiek radzi sobie z kontrolowaniem wyświetlaczy i sterowaniem urządzeniami używanymi do monitorowania systemów Oriona i operowania pojazdem w razie konieczności.

Testowani astronauci byli ubrani w kombinezony ucieczkowe oraz siedzieli w fotelach przygotowanych na wypadek wstrząsów i uderzeń, jakie mogą mieć miejsce, gdyby Orion - na przykład wkutek awarii rakiety nośnej - musiał oddzielić się od SLS i awaryjnie lądować.

Przeprowadzona w styczniu seria testów była jednocześnie pierwszą próbą wszystkich kluczowych elementów sprzętu, które zostały złożone razem, a człowiek musiał pomimo silnych wibracji być w stanie odczytywać dane i sterować urządzeniami.
Pierwsza kosmiczna misja Oriona będzie miała miejsce pod koniec przyszłego roku. Będzie to misja bezzałogowa. Jeśli wszystkie testy pójdą zgodnie z planem, to pierwsza załogowa misja mogłaby odbyć się już w 2021 roku.

Orion test Space Launch System test wibracje