Ostrów Tumski: interesujące odkrycia podczas badań na terenie Muzeum Archidiecezjalnego

| Humanistyka
Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków we Wrocławiu

Podczas badań archeologiczno-architektonicznych na Ostrowie Tumskim, prowadzonych w ramach przebudowy oraz remontu Muzeum Archidiecezjalnego we Wrocławiu, na dziedzińcu wewnętrznym między Domem Kapituły, Muzeum Archidiecezjalnym a biblioteką kapitulną odkryto klatkę schodową z XVII-XIX w. i relikty budynku z XIV w.

Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków we Wrocławiu poinformował, że klatka schodowa prowadziła do piwnicy Domu Kapituły (niewykluczone, że pełniła również funkcję zadaszenia wejścia). Oprócz tego natrafiono na dobrze zachowany bruk z rynsztokiem oraz wspomniane na początku relikty budynku z XIV w. (najpewniej gospodarczego).

Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków we Wrocławiu Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków we Wrocławiu Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków we Wrocławiu

Jak zapowiada Konserwator, bruk zostanie zachowany i odtworzony w takiej samej formie z oryginalnego materiału po badaniach całego dziedzińca.

Prace będą nadal prowadzone; do zbadania pozostała bowiem jeszcze większa część dziedzińca.

Prace wykopaliskowe obejmują także piwnice Domu Kapituły. Jak napisał Andrzej Zwoliński z Gazety Wrocławskiej, prowadzone są tam badania stratygraficzne - na ich podstawie odkryto historyczne malowidła i miejsca po pierwotnych, dzisiaj już zamurowanych, przejściach. Część przejść zostanie odkuta i przywrócona do pierwotnej funkcji, część będzie wyeksponowana.

Na zdjęciach udostępnionych przez Urząd na Facebooku widać np. przejście między piwnicą a parterem, które zostało zamurowane w czasach nowożytnych.

Ostrów Tumski Wrocław Dom Kapituły Muzeum Archidiecezjalne dziedziniec wewnętrzny relikty budynku klatka schodowa