Microsoft nie chce dłużej czekać

| Bezpieczenstwo IT
Microsoft

Microsoft najwyraźniej traci cierpliwość i nie chce dłużej czekać, aż administracja zgodzi się, by firma mogła ujawnić szczegóły dotyczące trybu udostępniania agendom rządowym informacji na temat klientów. Koncern jest jedną z firm, które zostały oskarżone przez Edwarda Snowdena, iż dają NSA i FBI nieskrępowany dostęp do swojej infrastruktury. Firma zaprzecza takim informacjom i chce uzyskać zgodę na ujawnienie szczegółowych danych dotyczących spornych kwestii. Jednocześnie, wraz wieloma innym przedsiębiorstwami, twierdzi, iż Pierwsza Poprawka daje jej prawo do upublicznienia tego typu inforamcji.

Brad Smith, główny prawnik Microsoftu, wystąpił właśnie z apelem do prokuratora generalnego Erica Holdena. Przedstawiciel Microsoftu wzywa go by osobiście zaangażował się w rozstrzygnięcie konstytucyjnych kwestii podnoszonych przez Microsoft i inne firmy, które wielokrotnie prosiły o zgodę na opublikowanie szczegółowych informacji o tym, w jaki sposób wypełniają sądowe nakazy przekazania danych klientów. Smith podkreślił, że składane wnioski utknęły pomiędzy rządowymi agencjami, co oznacza, że do rozwiązania problemu konieczne jest osobiste zaangażowanie Holdena lub prezydenta Obamy.

FBI, które działa jako pośrednik pomiędzy firmami a agencjami wywiadowczymi, odrzuciło wniosek Microsoftu. Koncern zwrócił się zatem do Foreign Intelligence Surveillance Court, który wydaje, na wniosek agencji wywiadowczych, nakazy udostępnienia danych. Nie czynimy żadnych postępów - stwierdził Smith komentując fakt, że FISC ciągle nie odpowiedział na wniosek.

Sprzeciw wobec ujawnienia danych i opóźnienia nie służą dobrze społeczeństwu, rządowi i, co najważniejsze, zasadom konstytucyjnym. Czas, by zmierzyć się z podstawowym faktem. Nie istnieje już żaden przekonujący powód, by uniemożliwiać Microsoftowi i innym firmom ujawnienie tych danych - stwierdził Smith, odnosząc się w ten sposób do tego, iż wiele danych zostało ujawnionych przez Snowdena.

PRISM Microsoft FISC dane Edward Snowden