Spacer z archeologiczną niespodzianką

| Humanistyka
Eitan Klein/IAA

Kobieta spacerująca nieopodal Parku Narodowego Bet Sze'an, który obejmuje park archeologiczny antycznego miasta Scytopolis, zauważyła wystający z ziemi czubek głowy. Dzięki temu odkryto 2 naturalnej wielkości popiersia z późnego okresu rzymskiego bądź z okresu wczesnobizantyńskiego. Izraelska Służba Starożytności (IAA) ustaliła, że mają one ok. 1700 lat. Najprawdopodobniej zostały odsłonięte przez silne deszcze.

Jak wyjaśnia dr Eitan Klein, zastępca dyrektora Wydziału Zapobiegania Kradzieżom IAA, popiersia mężczyzn wyrzeźbiono z lokalnego wapienia w modnym wówczas stylu orientalnym (wcześniej dominował styl klasyczny).

Popiersia takie jak te umieszczano zazwyczaj w pobliżu albo wewnątrz jaskini pochówkowej. Stanowiły one podobizny zmarłych [...].

IAA doniosła, że w podzięce za obywatelską postawę kobieta, która znalazła popiersia, powinna otrzymać list gratulacyjny. Po zakończeniu prac konserwacyjnych i badawczych w laboratorium popiersia trafią natomiast na wystawę.

Nir Distelfeld, inspektor z Wydziału Zapobiegania Kradzieżom, podkreśla, że deszcze mogły odsłonić także inne artefakty. Zaapelował do mieszkańców, by zgłaszać Służbie wszelkie znaleziska.

Park Narodowy Bet Sze'an Scytopolis popiersie Izraelska Służba Starożytności Eitan Klein