Komputer wylosował dla niego Picassa za milion dolarów

| Ciekawostki
1Piccasso100euros

Dwudziestopięcioletni Jeffrey Gonano, który szukał czegoś do powieszenia na ścianie swojego mieszkania, wygrał wart milion dolarów obraz Picassa. Dzieło kubisty kosztowało go zaledwie 100 euro, bo tyle zapłacił za los w online'owej loterii charytatywnej, wspieranej m.in. przez paryski oddział domu aukcyjnego Sotheby's.

Gwasz "L'Homme au Gibus" o wymiarach 30,5x24 cm został kupiony przez organizację charytatywną International Association to Save Tyre, która zajmuje się ocaleniem starożytnego libańskiego miasta Tyr. Zostało ono poważnie zniszczone przez wojnę domową w latach 70. i 80. Zagraża mu także rozwój urbanistyczny okolicy.

Na pomysł alternatywnego zbierania funduszy wpadli wnuk kubisty Olivier Picasso oraz Péri Cochin, francuski dziennikarz o iracko-libańskich korzeniach. Pomyśleli, że nudną galę warto by zastąpić internetową sprzedażą 50 tys. losów po 100 euro (chętni mogli je kupować od kwietnia). Zwycięzcę miał wylosować system komputerowy. Wczoraj (18 grudnia) został nim właśnie Gonano, który twierdzi, że mimo olbrzymiej wartości nie zamierza sprzedawać obrazu, przynajmniej przez jakiś czas.

Organizatorzy akcji ujawnili, że w loterii wzięli udział ludzie z całego świata; dużą ich część stanowili Amerykanie.

By kupić obraz od nowojorskiej galerii, International Association to Save Tyre musiało zaciągnąć sporą pożyczkę. Olivier Picasso powiedział, że jego dziadek zaaprobowałby wykorzystanie dzieła w szczytnym celu.

Picasso gwasz obraz loteria charytatywna International Association to Save Tyre Jeffrey Gonano