Najbardziej oblegany port kosmiczny

| Astronomia/fizyka
SpaceX

Thomas Falzarano, dowódca grupy operacyjnej US Air Force's Eastern Range zdradził, że Centrum Kosmiczne im. Kennedy'ego na Przylądku Canaveral będzie w roku 2015 najbardziej zapracowanym portem kosmicznym świata. Na bieżący rok zaplanowano bowiem stamtąd aż 24 starty w przestrzeń kosmiczną. To najwięcej od 1992 roku.

Czternaście startów przeprowadzi firma SpaceX, a 10 pozostałych – United Space Alliance (ULA), należące do Lockheeda Martina i Boeinga. Falzarano dodał, że na rok 2016 zaplanowanych jest 36 startów.

W 2014 roku z Przylądka Canaveral przeprowadzono 18 startów, wszystkie były udane. Jednak najbardziej zatłoczonym portem kosmicznym był wówczas Bajkonur, z którego dokonano 21 startów, z czego 19 udanych.

Pierwszy start z Canaveral miał miejsce w ostatnią sobotę, kiedy to za pomocą rakiety Falcon 9 n na Międzynarodową Stację Kosmiczną wysłano kapsułę zaopatrzeniową Dragon. Firma SpaceX przetestowała przy okazji technologię lądowania pierwszego członu rakiety. Próba się nie udała i rakieta rozbiła się na pływającej platformie.

W tegorocznych planach SpaceX jest też testowy lot 27-silnikowej rakiety Falcon Heavy. SpaceX wykonuje loty przede wszystkim na zlecenie NASA. Firma ma w bieżącym roku czterokrotnie zaopatrywać ISS, wykonać kilka startów z komercyjnymi satelitami komunikacyjnymi oraz umieścić na orbicie satelitę pogodowego należącego do NOAA.

Zleceniodawcą ULA są przede wszystkim amerykańskie siły zbrojne, na zlecenie których firma wynosi satelity wojskowe. SpaceX ma zamiar w bieżącym roku odebrać jej część tego rynku. ULA chce w bieżącym roku wykonać z Przylądka Canaveral 8 startów rakiet Atlas 5 i dwa starty Delty.

Obie wspomniane firmy przeprowadzą też starty z kalifornijskiej Vandenberg Air Force Base. ULA planuje trzy starty, a SpaceX co najmniej jeden.

Przylądek Canaveral United Launch Alliance SpaceX