Chiny nałożyły grzywnę na Qualcomm

| Technologia
zzzack, CC

Qualcomm został ukarany w Chinach grzywną w wysokości 975 milionów dolarów. Karę nałożono za angażowanie się w praktyki monopolistyczne. Koncern zgodził się na zmodyfikowanie swoich działań zgodnie z zaleceniami władz. Jego przedstawiciele oświadczyli, że są rozczarowani wynikami państwowego śledztwa, ale nie będą podważać jego wyników i zapłaci kare.

Chińska Narodowa Komisja ds. Rozwoju i Reform stwierdziła, że Qualcomm nadużywał swojej pozycji rynkowej i żądał od chińskich producentów elektroniki wygórowanych cen za podzespoły. Firma będzie prawdopodobnie musiała teraz renegocjować ze swoimi chińskimi partnerami warunki umów i obniżyć ceny.

Chińskie władze starają się stworzyć dla swoich firm jak najlepsze warunki do rozwoju. Wymuszenie na Qualcommie obniżki cen oznacza, że producenci elektroniki z Państwa Środka będą jeszcze bardziej konkurencyjni niż obecnie. Dean McCarron, analityk z firmy Mercury Research przypomina, że rząd w Pekinie jest bardzo wyczulony na kwestie związane z praktykami biznesowymi i licencjonowaniem produktów. Tak było np. w przypadku Microsoftu. Chińskie urzędy zgodziły się na przejęcie Nokii przez amerykański koncern pod warunkiem, że nie podwyższy on cen za prawo do korzystania z patentów. McCarron uważa, że Qualcomm dobrze zrobił zgadzając się zapłacić grzywnę, zamiast wdawać się w wieloletni spór sądowy z chińskim rządem.

Qualcomm Chiny praktyki monopolistyczne