Bardziej inteligentni dzięki modyfikacji genetycznej?
Naukowcy z Emory University School of Medicine odkryli gen, który zmniejsza inteligencję u myszy. Jego zablokowanie sprawia, że gryzonie szybciej się uczą, lepiej zapamiętują i stają się wyraźnie inteligentniejsze. Gen RGS14, żartobliwie nazwany przez naukowców „genem Homera Simpsona" występuje także u człowieka. Czy to możliwe, że tak prosto można podnieść sprawność mózgu?
RGS14 znany jest od około dziesięciu lat, do tej pory znany był z regulowania kilku molekuł odpowiedzialnych za przetwarzanie różnego typu sygnałów z mózgu związanych z uczeniem się i zapamiętywaniem. Standardowo jest on aktywny w jednym z rejonów hipokampa (tzw. rejonie CA2), obszaru mózgu który odpowiada za pamięć i przyswajanie nowej wiedzy. Niestety, akurat rejon CA hipokampa nie został jeszcze dobrze przebadany i nie wiadomo, jakie dokładnie funkcje pełni.
Odkrycie, że gen RGS14 „hamuje" inteligencję było nowością. Jego działaniem zainteresował się zespół badawczy, w którego skład weszli farmakolog, dr John Hepler; jego studentka Sarah Emerson Lee oraz dr Serena Dudek z National Institute of Environmental Health Sciences. Zbadali oni, jak region CA2 reaguje na elektryczną stymulację u genetycznie zmodyfikowanych myszy z zablokowanym genem.
Region CA2 funkcjonuje odmiennie od innych części mózgu - jest odporny na długoterminowe wzmacnianie a jego neurony są bardziej odporne na uszkodzenia od neuronów w innych częściach hipokampa. Zablokowanie genu RGS14 umożliwiło wzmacnianie długoterminowe a pobudzanie elektryczne powodowało tworzenie mocniejszych niż normalnie połączeń między neuronami. Wydaje się to mieć związek z lepszą pamięcią u modyfikowanych myszy, które lepiej potrafiły rozpoznawać pokazywane obiekty, oraz szybciej znajdowały wyjście z wodnego labiryntu, kierując się wizualnymi wskazówkami.
Marzeniem jest - jak mówi John Hepler - znalezienie składnika pozwalającego na zablokowanie tego genu, co zwiększyłoby możliwości poznawcze. Ale wielkim pytaniem jest: dlaczego ludzie, czy myszy posiadają gen który czyni nas mniej inteligentnymi, „gen Homera Simpsona"? Zapewne nie dostrzegamy całego obrazu. Może być tak, że brak lub zablokowanie tego genu wyłącza jakieś ważne sygnały, albo zaburza równowagę uczenia się i zapamiętywania.
Wprawdzie u myszy z zablokowanym genem RGS14 nie zauważono żadnych negatywnych czy ubocznych objawów, ale jakaś istotna zmiana w funkcjonowaniu mózgu mogła ujść uwadze badaczy. A przecież funkcjonowanie ludzkiego mózgu jest bardziej skomplikowane. Wiadomo, że część neuronów obszaru CA2 jest nieobecna w przypadkach schizofrenii, zaś brak innego jeszcze genu powoduje zmianę w zachowaniach społecznych. Niewykluczone, ze brak „genu Homera Simpsona" powoduje jakieś kłopoty tego rodzaju, ale też nie musi tak być.
Badania prowadzone są nadal, jest więc nadzieja na rozwiązanie zagadek. I być może, w przyszłości, na genową kurację zwiększająca inteligencję.
Komentarze (9)
Marek Nowakowski, 18 września 2010, 14:58
Nie wiemy jakie Homer Simpson miał dzieciństwo nawet. Dzieci zrobił trójkę czyli z nim wszystko w porządku. Dziwne, że tacy HS są w najsilniejszej gospodarce swiata.
googster, 18 września 2010, 16:58
" Dziwne, że tacy HS są w najsilniejszej gospodarce swiata."
to wcale nie dziwne - mają bardzo dobry ustrój. Tworzy on ze społeczeństwa sprawnie działającą machinę w której jakość poszczególnych trybów się wyraźnie nie liczy. Można je zawsze zastąpić nowymi.....
age, 19 września 2010, 08:22
Z moich obserwacji wynika, że u nas są w dużych ilościach przedstawiciele HS, ewentualnie tzw. Kiepscy.
Czy mam się cieszyć, że gospodarka nam się rozwija? ;D
czesiu, 19 września 2010, 08:33
Weź zasadę Pareto i już staje się jasne, że 80% musi być HS, a mimo to dzięki pozostałym 20% gospodarka się rozwija. ;D
KONTO USUNIĘTE, 19 września 2010, 11:25
Trzeba na to spojrzeć tak: te 20% nieHS to głowa,reszta HS-ów to organ wykonawczy bez którego te 20% nawet nosa sobie nie obetrze.
Dlatego,z szacunkiem do babci klozetowej.
inhet, 19 września 2010, 21:41
Ot, sprawa prosta; inteligentni zajmują się bardziej myśleniem, a ci z odblokowanym genem więcej czasu poświęcają na te czynności, od których ludzi przybywa. Dlatego jest ich więcej.
KONTO USUNIĘTE, 19 września 2010, 22:01
czesiu, 19 września 2010, 22:28
Tak, a ja powinienem być wcieleniem inteligencji
KONTO USUNIĘTE, 19 września 2010, 22:54
skromniś