Silverlight - microsoftowy konkurent Flasha

| Technologia
Microsoft

Microsoft zaprezentował konkurencję dla technologii Flash, przeznaczoną dla przeglądarek wtyczkę Silverlight. Ma ona umożliwić odtwarzanie plików muzycznych, filmowych i uruchamianie interaktywnych aplikacji sieciowych.

Wersja beta Silverlighta (dotychczas projekt znany był pod nazwą Windows Presentation Foundation Everywhere – WPF/E) zostanie upubliczniona jeszcze w bieżącym miesiącu. Microsoft informuje, że wiele przedsiębiorstw wyraziło już zainteresowanie korzystaniem z Silverlight. Są wśród nich Major League Baseball, online’owy nadawca wideo – Brightcove, firmy Netflix oraz Akamai Technologies.

Silverlight był rozwijany przez dwa lata i został napisany stworzonym przez Microsoft języku XAML. Współpracuje on z przeglądarkami Internet Explorer, Firefox i Safari, zarówno w systemie Windows jak i Mac OS X. Wersja instalacyjna programu zajmuje mniej niż 2 megabajty.

Podobnie jak Flashowi towarzyszą mu narzędzia dla projektantów i developerów oprogramowania.

Koncern z Redmond próbuje szerzej wejść na rynek internetowego przekazu multimedialnego. Jego format Windows Media Video jest bardzo popularny, szczególnie w przypadku plików pobieranych na dysk, a dopiero później odtwarzanych. Jednak rynek strumieniowego przekazywania wideo jest dominowany przez Flash Playera firmy Adobe, z którego korzystają na przykład MySpace i YouTube.

Firma Brightcove, która została właśnie partnerem Microsoftu, używa Flash Playera, a w ciągu kilku miesięcy ma dodać też obsługę Silverlighta. Najważniejszą cechą Silverlighta jest fakt, że pozwala on zintegrować Windows Media Video z przeglądarką w sposób niewidoczny dla użytkownika. Dotychczas nie używaliśmy tego formatu, ponieważ uważaliśmy, że użytkownicy wykorzystują coś innego – mówi Adam Berrey, wiceprezes ds. marketingu i strategii Brightcove.

Silverlight Flash Player Adobe Microsoft