512 rdzeni w procesorze

| Technologia

Na Uniwersytecie Tokijskim powstał układ scalony, który wyposażono w 512 rdzeni. W jego stworzeniu japońskim naukowcom pomagały firmy TSMC oraz Alchip Technologies z Tajwanu.

Układ zwany Sing to część większego projektu o nazwie Grape DR. Jego celem jest zbudowanie superkomputera o mocy 2 petaflopsów, czyli 2 biliardów (2 000 000 000 000 000) operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę. Obecnie najpotężniejszy superkomputer wykonuje ich 260 bilionów w ciągu sekundy.

Sing to koprocesor matematyczny taktowany zegarem o częstotliwości 500 megaherców. Jest w stanie wykonać 512 miliardów operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę. Charakteryzuje się też niskim poborem mocy, nie przekraczającym 60 watów.
Nowa kość będzie montowana na kartach PCI Express, które następnie znajdą się w serwerach, te zaś stworzą potężny klaster.

Grape DR będzie składał się z wielu mniejszych klastrów skomunikowanych łączami o przepustowości od 40 do 400 gigabitów na sekundę. W skład pojedynczego klastra wejdzie od 32 do 128 serwerów wyposażonych w karty Grape-DR z których każda będzie zawierała 8 układów Sing. Mniejsze klastry zostaną ponadto wyposażone w pamięć masową o pojemności od 50 do 400 terabajtów.

Sing Grape DR superkomputer koprocesor