Holenderski start-up planuje pierwszy poród pozaziemski
Holenderski start-up SpaceLife Origin chce wysłać ciężarną kobietę ok. 402 km nad powierzchnię Błękitnej Planety, by tam doszło do narodzin pierwszego w historii pozaziemskiego dziecka.
Cel misji ma być ściśle naukowy. Chodzi o zbadanie reprodukcji w przestrzeni kosmicznej, stąd poród w warunkach mikrograwitacji. Przedstawiciele SpaceLife Origin przekonują, że od uzyskanych wyników może zależeć przetrwanie naszego gatunku w dłuższej perspektywie czasowej.
Egbert Edelbroek uważa, że opanowanie porodu w kosmosie to swego rodzaju polisa ubezpieczeniowa dla Homo sapiens.
W ciągu 5 lat SpaceLife Origin planuje przeprowadzić całą serię eksperymentów. Ich ukoronowaniem ma być poród zaplanowany na 2024 r.
Edelbroek ujawnia, że spotkał się już z kilkoma firmami zajmującymi się lotami kosmicznymi, które wyraziły chęć wzięcia udziału w projekcie. Co więcej, nie brakuje bogatych ludzi, którzy chcą sfinansować eksperymenty. Wydawałoby się, że problemem mogą być ochotniczki do kosmicznego porodu, ale i tych nie brakuje.
Ciężarna i wykwalifikowana ekipa medyczna będą podróżować kapsułą. Misja potrwa 24-36 godzin. Po narodzinach dziecka kapsuła wróci na Ziemię. Ściśle przygotowany i monitorowany proces ograniczy wszelkie możliwe ryzyka; obojgu, matce i dziecku, zapewnione zostaną ziemskie zachodnie standardy porodowe - napisano komunikacie prasowym start-upu.
Brak grawitacji może stwarzać poważne problemy np. podczas parcia. Nie wiadomo też, jak przebiegnie ewentualne podanie znieczulenia zewnątrzoponowego i wreszcie, co się stanie podczas porodu z lewitującymi płynami ustrojowymi.
Komentatorzy planów Holendrów zastanawiają się również nad stroną prawną eksperymentu, np. aktem urodzenia dziecka z kosmosu. SpaceLife Origin nie przeczy, że niewiadomych jest sporo, ale jednocześnie dodaje, że pionierskie misje są właśnie po to, by dawać odpowiedzi na dręczące ludzkość pytania.
Osoby zaangażowane w projekt uważają, jeśli nie one, to ktoś inny, niekoniecznie etycznie, zajmie się kwestią reprodukcji w przestrzeni pozaziemskiej.
Poszczególne eksperymenty będą, wg Holendrów, zwiększać szanse powodzenia kolejnego etapu. Na 2020 r. zaplanowano Misje Arka (skojarzenia z arką Noego są jak najbardziej uzasadnione), polegające m.in. na wysyłaniu ludzkich komórek rozrodczych w kosmos. Na 2021 r. przewidziano Misje Lotos (zespół pracuje nad specjalnym embrioinkubatorem, w którym ma dochodzić do zapłodnienia i początkowego rozwoju zarodków). Po 4 dniach embriony wracałby na Ziemię, gdzie poddawano by je badaniom. Sama ciąża i poród zachodziłby więc na Ziemi. Po 5 latach powinna zostać wdrożona Misja Kołyska z porodem w warunkach mikrograwitacji.
Komentarze (3)
Jakby co, byłem przeciw., 10 stycznia 2019, 02:48
Seksastronauci Eva Lovia i Johnny Sins mieli w 2015 roku uczestniczyć w projekcie Sexploracion. Czyżby udało się zebrać 3,5 mln$ i doprowadzić projekt do końca. To gdzie są nagrania?
pogo, 11 stycznia 2019, 15:49
Zastanawiam się jak chcą wynieść na orbitę ów ciężarną. Obecnie to podróż na szczycie trzęsącej się rakiety z przeciążeniem ok 3g. Czy to nie zaszkodzi rodzącej i dziecku?
Poza tym, bardziej ciekawy jest rozwój embrionu w warunkach mikrograwitacji. Ludzka ciąża trwa zbyt długo, lepiej taki eksperyment zrobić na zwierzętach. Aż dziwne, że jeszcze tego nie zrobiono... a może zrobiono, a ja nic o tym nie słyszałem?
Jajcenty, 11 stycznia 2019, 21:51
Każdy szpital na świecie (nie tylko zachodni) ma w standardzie 1g i nie ma opcji żeby nie miał. Więc ten standard będzie taki mniej standardowy - po to tam przecież lecą? Biorąc pod uwagę, że chcą tam wysyłać ciężarną blisko rozwiązania (misja 24-36h), to mnie to trąci komisją etyki i pozwem na dużą kwotę. Zapłacą solidarnie fundatorzy. Zatem, jakby co to byłem przeciw!