Skała warta 100 milionów dolarów. Na Sri Lance znaleziono największe nagromadzenie szafirów

| Ciekawostki
Pan Gamaga

Na Sri Lance znaleziono największe na świecie nagromadzenie szafirów. Ważący 510 kilogramów kawałek skały może być wart 100 milionów dolarów. Odkrycia dokonali robotnicy kopiący studnię na tyłach domu w mieście Ratnapura.

Właściciel terenu, pan Gamage, handluje kamieniami szlachetnymi. O znalezieniu niezwykłej skały poinformował władze. Oczyszczenie, analiza i certyfikacja trwały rok. W trakcie tych czynności niektóre kamienie odpadły. Ich analiza wykazała, to to wysokiej jakości szafiry gwiaździste.

Ratnapura oznacza w języku syngaleskim „Miasto kamieni szlachetnych”. Już w przeszłości znajdowano tutaj cenne kamienie. Sri Lanka jest głównym światowym eksporterem szafirów i innych kamieni szlachetnych, a Ratnaputra to stolica kamieni szlachetnych tego kraju. W ubiegłym roku eksport kamieni szlachetnych przyniósł Sri Lance około 500 milionów dolarów.

Znalezisko na podwórku Gamage to niezwykły okaz. Nigdy nie widziałem tak dużego okazu. Powstał prawdopodobnie przed 400 milionami lat, mówi znany gemolog doktor Gamini Zoysa.

Eksperci zauważają, że chociaż w skale znajduje się wyjątkowo dużo szafirów, kamienie w jej wnętrzu mogą nie być tak wysokiej jakości jak te widoczne na zewnątrz.

"Serendepity Stone", bo tak nazwano znalezisko, czeka jeszcze na weryfikację o cenę niezależnych międzynarodowych eksperów. Pan Gamage ma nadzieję, że zainteresuje on jakieś muzeum lub prywatnego kolekcjonera.

Sri Lanka szafir Serendipity Stone