Street View pod wodą

| Technologia
Jim Maragos, US Fish and Wildlife Service

Google postanowiło przenieść swoją usługę Street View na zupełnie nowy poziom. A raczej poniżej poziomu... oceanów. Koncern zaczyna udostępniać panoramiczne zdjęcia raf koralowych.

Dotychczas naukowcy wykonali 400 000 panoramicznych ujęć raf koralowych i innych struktur znajdujących się u wybrzeży Australii i Karaibów. Niektóre z tych zdjęć można już oglądać na Google Maps. Natomiast w bieżącym tygodniu amerykańscy naukowcy rozpoczną nurkowanie przy Floryda Keys. Zostali oni wyposażeni w specjalistyczny sprzęt fotograficzny, dzięki któremu wykonają panoramiczne fotografie o rozdzielczości 20-krotnie większej niż zdjęcia robione za pomocą standardowych aparatów do fotografii podwodnej.

Projekt jest finansowany przez Google'a i Catlin Seaview Survey. Jego zadaniem jest nie tylko udostępnienie wyjątkowych zdjęć opinii publicznej, ale również spowodowanie, by przeciętny internauta bardziej docenił piękno morskich ekosystemów. Z wyjątkowo dokładnych zdjęć skorzystają też naukowcy, którzy będą mogli dzięki nim lepiej monitorować wpływ zakwaszenia oceanów, zanieczyszczeń czy huraganów na rafy koralowe. Po zakończeniu prac u wybrzeży Florydy naukowcy przeniosą się ze swoim sprzętem do Azji Południowo-Wschodniej.

Street View Google rafy koralowe ocean