Surface - Microsoft zapowiada rewolucję

| Technologia

Microsoft pracuje nad projektem „Surface”, który ma całkowicie zmienić sposób, w jaki komunikujemy się z komputerem. Nowa technologia zostanie zaprezentowana dzisiaj podczas organizowanej przez The Wall Street Journal konferencji D: All Things Digital.

Obecnie Surface to 30-calowy wyświetlacz zamontowany w stole. Duży obraz i jego pozioma orientacja pozwalają na korzystanie z niego jednocześnie wielu osobom. Wyświetlacz jest czuły na dotyk, więc sterowanie odbywa się za pomocą palców. Co ciekawe, Surface jest w stanie rozpoznać jednocześnie wiele sygnałów dotykowych, więc możemy sterować kilkoma obiektami na raz. Podobny pomysł wykorzystuje, co prawda, Apple w swoim iPhone, jednak Microsoft umożliwia korzystanie z jednego urządzenia wielu osobom.

Surface rozpoznaje nie tylko dotyk, ale i różnego rodzaju gesty, pozwalające na wykonanie wielu czynności.

Użytkownicy mogą przeglądać pliki graficzne czy muzyczne, sterując nimi za pomocą palców. Surface zamontowane np. w restauracji, umożliwi natychmiastowe złożenie zamówienia. Co więcej urządzenie potrafi odczytywać kody kreskowe, dzięki czemu jego użytkownikowi można w prosty sposób dostarczyć olbrzymie ilości informacji. Jeśli np. użytkownik zamówi kieliszek wina, restauracje będzie mogła wyświetlić mu na stole informacje dotycząc winnicy, samego wina, będzie w stanie pokazać mu zdjęcia winnicy czy zasugerować posiłki pasujące do wybranego napoju – mówią przedstawiciele Microsoftu.

Koncern informuje, że Surface może również komunikować się z innymi urządzeniami. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, by np. posiadacz odtwarzacza Zune przesłał do Surface’a swoje pliki wideo i obejrzał klipy ma 30-calowym ekranie.
Możliwość komunikacji otwiera zupełnie nowe możliwości. W salonie telefonii komórkowej wystarczy np. położyć dwa telefony na powierzchni wyświetlacza, a klient zobaczy porównanie ich parametrów.

Jeśli natomiast będziemy chcieli udostępnić znajomemu zrobione właśnie zdjęcia, wystarczy spotkać się w restauracji i, popijając drinki, położyć aparat cyfrowy na blacie, by znajomi mogli zobaczyć przechowywane w nim fotografie. Jeśli położą oni obok swoje urządzenia przenośne (np. odtwarzacze MP3 czy palmtopy), będą mogli przeciągnąć interesujące ich zdjęcia i zachować na swoich urządzeniach.

Surface korzysta z systemu Windows Vista, tradycyjnej karty sieciowej Ethernet oraz łączności bezprzewodowej 802.11 b/g oraz Bluetooth 2.0.

Pierwsze urządzenia Surface powinny trafić do klientów pod koniec bieżącego roku. Ich odbiorcami będą przede wszystkim restauracje, hotele, kasyna i sieci handlowe. Na razie przewidywana cena jest dość wysoka i przekracza 5 tysięcy dolarów. Trzeba pamiętać bowiem, że w prototypowym stoliku znajduje się nie tylko komputer, ale i projektor DLP, który pokazuje obrazy.
Pozostaje mieć nadzieję, że, w miarę jak Surface będzie zdobywał popularność, jego cena będzie spadała.

Na stronach Microsoftu można obejrzeć filmy prezentujące możliwości nowego urządzenia.

Surface Microsoft