Microsoftowy Surface jak tafla szkła

| Technologia

Inżynierowe Microsoftu obiecują, że w ciągu trzech lat dostarczą na rynek dotykowy tablet o grubości nie większej niż grubość tafli szkła. Tablet ma być kolejną generacją urządzenia Surface, które zadebiutowało w 2007 roku i w międzyczasie doczekało się rozszerzenia o niezwykle interesującą technologię Second Light.

Bill Buxton, główny inżynier Microsoftu, mówi: Obecnie Surface korzysta z pięciu kamer, projektora i całej masy innych urządzeń. W przyszłości Surface będzie nie grubszy niż tafla szkła. Nie będzie zawierał osobnych kamer czy projektorów, gdyż będą one wbudowane w urządzenie. Najprościej myśleć o tym jak o dużym wyświetlaczu LCD, w którym każdy piksel składa się z czterech subpikseli. Będziemy mieli subpiksele czerwony, zielony i niebieski oraz dodatkowy subpiksel, działający jak czujnik dotykowy. Buxton tworzy też analogię do dziecięcej zabawy połączonymi za pomocą sznurka kubkami. Każdy z kubków działa jak mikrofon i głośnik jednocześnie. Inżynier uważa, że skoro każdy transduktor  akustyczny (czyli mikrofon, ale i głośnik) może być zarówno odbiornikiem jak i nadajnikiem, to nie ma powodu, dla którego takich samych właściwości nie miałby wykazywać transduktor optyczny (czyli wyświetlacz, ale i kamera). Zdaniem Buxtona wystarczy tylko odpowiednio taki transduktor zaprojektować.

Podczas tworzenia Surface'a wykorzystaliśmy podstawowe założenie, dzięki któremu wyświetlacz nie tylko emituje światło, ale działa też jak skaner. [...] Tym, co różni Surfac'e od innych urządzeń jest fakt, że możemy położyć na nim książkę czy czasopismo, a urządzenie to zeskanuje i przekształci na postać cyfrową. [...] Obecnie robimy to za pomocą kamer. [...] Obecnie udoskonalamy całość tak, by uzyskać cienkie, tanie i wydajne urządzenie. Mamy wiele lat doświadczenia w tworzeniu oprogramowania, więc nie będzie problemu z dopasowaniem programów do dostępnego sprzętu.

Surface Microsoft Bill Buxton