Tesla K80 - superszybki akcelerator graficzny

| Technologia
Nvidia

NVIDIA zaprezentowała nowy produkt należący do platformy obliczeń akcelerowanych NVIDIA Tesla: dwuprocesorowy akcelerator graficzny Tesla K80. Jest on najwydajniejszą na świecie kartą tego typu, zaprojektowaną do wielu zastosowań w dziedzinach uczenia maszynowego, analiz danych oraz obliczeń naukowych i wysokowydajnych (HPC).

W porównaniu z poprzednim modelem Tesla K40, akceleratorTesla K80 cechuje się prawie dwukrotnie wyższą wydajnością i przepustowością pamięci. Nowa karta jest dziesięciokrotnie szybsza od najwydajniejszych procesorów centralnych (CPU), prześcigając je oraz konkurencyjne akceleratory graficzne w wykonywaniu złożonych operacji analitycznych i obsługi rozbudowanych aplikacji do obliczeń naukowych.

Usprawniona technologia NVIDIA GPU Boost dynamicznie optymalizuje wydajność każdej aplikacji z osobna, w zależności od dostępnego zapasu mocy, pozwalając użytkownikom odblokować potencjał drzemiący w szerokiej gamie oprogramowania.

Akceleratory Tesla K80 zostały zaprojektowane z myślą o rozwiązywaniu najtrudniejszych problemów obliczeniowych w astrofizyce, genomice, chemii kwantowej czy analityce danych. Ponadto zoptymalizowano je pod kątem zadań głębokiego uczenia (ang. deep learning), jednego z najszybciej rozwijających się segmentów w dziedzinie uczenia maszynowego.

Akceleratory graficzne firmy NVIDIA stały się podstawową platformą obliczeniową dla społeczności zajmującej się głębokim uczeniem, powiedział Yann LeCun, dyrektor ds. badań nad sztuczną inteligencją w firmie Facebook oraz profesor informatyki i neurobiologii na Uniwersytecie Nowojorskim. Ponieważ dokładność systemów głębokiego uczenia wzrasta wraz ze zwiększeniem rozmiarów modeli i zestawów danych, to zawsze szukamy jak najszybszego sprzętu, który możemy wykorzystać do naszych celów. Akcelerator Tesla K80 o dwuprocesorowej konstrukcji i dużej ilości pamięci zapewnia nam niespotykaną dotychczas wydajność i bezprecedensowe możliwości przetwarzania danych w ramach pojedynczego serwera, dzięki czemu będziemy mogli przyspieszyć nasze postępy w badaniach.

Tesla K80 osiąga do 8,74 TFLOPS wydajności w obliczeniach o pojedynczej precyzji i do 2,91 TFLOPS wydajności szczytowej w obliczeniach zmiennoprzecinkowych o podwójnej precyzji. Tym samym jest on dziesięciokrotnie szybszy od najszybszych procesorów centralnych w wiodących aplikacjach naukowych i technicznych, takich jak AMBER, GROMACS, Quantum Espresso czy LSMS.

Dwuprocesorowe akceleratory graficzne Tesla K80 są nawet dziesięciokrotnie szybsze od procesorów centralnych w stosowanych przez nas kluczowych aplikacjach, jednocześnie zapewniając niskie zużycie energii, powiedział Wolfgang Nagel, dyrektor Centrum Usług Informatycznych i Obliczeń Wysokowydajnych przy Uniwersytecie Technicznym w Dreźnie. Nasi naukowcy wykorzystują akceleratory graficzne w superkomputerze Taurus, w celu stworzenia doskonalszych terapii rakowych, lepszego poznania komórek poprzez obserwację ich cyklu życiowego oraz badania planetoid w ramach misji Rosetta, prowadzonej przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA).

Najważniejsze cechy Tesla K80 to:

- Dwa procesory graficzne – dwukrotnie wyższa przepustowość dla aplikacji współpracujących z wieloma procesorami graficznymi.
- 24 GB ultraszybkiej pamięci GDDR5 – 12 GB pamięci na każdy procesor graficzny to dwukrotnie większa ilość od tej dostępnej w modelu Tesla K40, co umożliwia pracę z dwukrotnie większymi zestawami danych.
- Przepustowość pamięci 480 GB/s – zwiększona przepustowość pamięci pozwala na skrócenie czasu analizy petabajtów informacji o połowę w porównaniu z akceleratorem Tesla K10. Optymalizacja do działań związanych z poszukiwaniami źródeł energii, przetwarzania dźwięku i obrazu, a także aplikacji analitycznych.
- 4992 rdzeni przetwarzania równoległego CUDA – dziesięciokrotne przyspieszenie przetwarzania aplikacji w porównaniu z zastosowaniem tylko procesora centralnego.
- Technologia NVIDIA GPU Boost – dynamicznie dostosowuje częstotliwości taktowania zegarów procesora graficznego do charakterystyki danej aplikacji, zapewniając maksymalną wydajność w każdym zastosowaniu.
- Dynamiczne przetwarzanie równoległe (ang. Dynamic Parallelism) – umożliwia dynamiczne tworzenie nowych wątków przez procesor graficzny, a tym samym znacząco ułatwia przetwarzanie adaptacyjnych i dynamicznych struktur danych.

Tesla K80 jest dostępny już teraz i pojawi się w serwerach takich firm jak ASUS, Bull, Cirrascale, Cray, Dell, Gigabyte, HP, Inspur, Penguin, Quanta, Sugon, Supermicro i Tyan, a także od resellerów współpracujących z firmą NVIDIA.

Tesla K80 akcelerator graficzny