Tesla: superkomputer na każdym biurku?
Nvidia, znany producent procesorów graficznych z serii GeForce, postanowiła zmienić obecnie wykorzystywane stacje robocze w urządzenia, które nazwała superkomputerami osobistymi. Firma zaoferowała procesory Tesla, oparte na GPU układy, które charakteryzuje wyjątkowo duża wydajność.
Dzięki temu naukowcy czy inżynierowie potrzebujących potężnych mocy obliczeniowych nie muszą już starać się o dostęp do superkomputerów. Wiele zadań będą mogli wykonać dzięki Tesli zainstalowanej w swoich stacjach roboczych.
W ramach rodziny Testla Nvidia proponuje:procesor GPU Nvidia Tesla zamontowany na dedykowanej karcie rozszerzeń. GPU Tesla składa się ze 128 procesorów równoległych a jego moc obliczeniowa dochodzi do 518 gigaflopsów (518 miliardów operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę);superkomputer desksite Nvidia Tesla, czyli rozszerzalny system obliczeniowy zawierający dwa procesory Tesla, który można podłączyć do peceta lub stacji roboczej za pomocą adaptera PCI Express. Nvidia zapewnia, że takie rozwiązanie będzie charakteryzowało się mocą obliczeniową rzędu 8 teraflopsów (8 bilonów operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę). Wynik jest o tyle szokujący, że 8-teraflopsowy system uplasowałby się na 84. miejscu listy 500 najpotężniejszych superkomputerów na świecie;serwer obliczeń GPU Nvidia Tesla, który zawiera do ośmiu procesorów Tesla i oferuje teraflopy mocy obliczeniowej.Nvidia zapewnia, że Tesla, dostarczona już firmom i ośrodkom naukowym zapewniła wzrost wydajności systemów komputerowych od 45 do 415 razy. Tesla uzyskała takie wyniki podczas pracy z bazą danych sejsmicznych, symulowania neuronów, chmur czy w czasie przetwarzania obrazów rezonansu magnetycznego.
Komentarze (0)