British Museum przyznaje się do uszkodzenia zabytku

| Ciekawostki
British Museum

British Museum przyznało, że w grudniu ubiegłego roku doszło do uszkodzenia bezcennej rzeźby Wenus. Wypadek miał miejsce podczas organizowanej w muzeum imprezy. Jeden z kelnerów schylił się pod rzeźbą, a gdy się prostował, uderzył głową w jej rękę, odłamując kciuk. Na szczęście kciuk odłamał się czysto i nie uległ uszkodzeniu po upadku na podłogę. Rzeźba została już odrestaurowana.

Uszkodzona rzeźba to Townley Venus. Pochodzi ona z I lub II wieku naszej ery i jest rzymską kopią greckiego oryginału z IV wieku przed Chrystusem. Townley Venus została wykopana w 1775 roku w łaźniach w porcie Ostia.Kupił ją angielski kolekcjoner Charles Townley. W 1805 roku została ona sprzedana British Museum. Rzeźbie brakuje też palca wskazującego, który został utracony zanim jeszcze trafiła ona do muzeum.

Przedstawiciele placówki kulturalnej oświadczyli, że traktują wypadek bardzo poważnie, a konserwatorzy byli w stanie umocować kciuk do rzeźby. Ponownie przeszkolono też wszystkie osoby odpowiedzialne za organizację imprez.

Townley Venus kciuk kelner rzeźba